Subiect "Calcul pensie fractiune de luna" Deschis de Mathe Ecaterina la data: 04/27/2010 7:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie fractiune de luna
Scris de: Mathe Ecaterina la data: 04/27/2010 7:59am
Gen:F
Data nasterii:30.07.1950
Stagiul de cotizare: 30 ani 11 luni 9 zile
Alte date:
Intrebare:Va rog sa-mi spuneti cum calculez punctajul lunar in cazul in care am lucrat doar cateva zile dintr-o luna?
Daca am avut o intrerupere de contract de munca de 2 luni la calculul vechimii in munca trebuie sa calculez ani avand in considerare aceasta intrerupere sau trebui sa calculez anii de vechime din nou de la intrerupere?
Dupa incetarea contractului de munca am beneficiat de somaj 9 luni de zile cf Legi 1/1991, cum procedez ptr aceste 9 luni la calculul punctajului.
Va multumesc frumos
Re: Calcul pensie fractiune de luna
Scris de: la pensie la data: 04/29/2010 2:37am
In cazul in care ati lucrat numai o parte dintr-o luna trebuie sa calculati retributia care vi se cuvenea pe perioada lucrata si o introduceti in coloana salarii. Calculul este putin mai complicat deoarece trebuie sa tineti cont de zilele lucratoare din acea luna si de zilele lucrate. Cu aproximatie puteti calcula si in zile calendaristice.
In legislatia actuala nu exista conceptul de vechime ci de stagiu de cotizare.
Stagiul de cotizare se calculeaza prin adunarea stagiilor de cotizare lucrate exceptand numai perioada de intrerupere.
In acelasi mod calculati si stagiul de cotizare pentru calculul sporului de vechime pana in martie 1992.
Pe perioada de somaj introduceti in programul de calcul pensie indemnizatia de somaj primita in loc de salariu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1