Subiect "varsta de pensionare" Deschis de Damian Georgeta la data: 05/03/2010 3:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta de pensionare
Scris de: Damian Georgeta la data: 05/03/2010 3:12am
Gen:
Data nasterii:14.02.1957
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
Ma numesc Damian Georgeta si sunt din Ploiesti si as avea rugamintea daca se poate sa-mi spuneti care este varsta mea de pensionare in conditiile in care la 01.09.2008 aveam vechime 31 ani 11 luni si 8 zile din care grupa II-a 24 ani 6 luni 13 zile la care se acorda un spor de grupa de 6 ani.Precizez ca am si un copil.
Deci as vrea sa stiu care este varsta maxima standard de pensionare.
Va multumesc!
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 05/03/2010 3:13am
Ati dat unele date cu character personal cum ar fi CNP-ul si adresa de mail care, avand in vedere caracterul puplic al site-ului nostru, nu este oportun sa fie cunoscute si nici noua nun e sunt necesare asa ca ne-am permis sa le stergem si prin aceasta a fost modificata data mesajului fapt ce speram sa nu va produca neplaceri.
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiei si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 14 februarie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Pentru stagiul de 24 de ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 6 ani care se adauga la stagiul de cotizare.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de cotizare in conditii deosebite de 24 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 54 ani si 6 luni, adica in 14 august 2011 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Daca va fi adoptata noua lege a pensiilor ( noi presupunem din 1 ianuarie 2011) si se vor mentine prevederile din proiect atunci datele de mai sus se amana cu 1 an si devin :
-Data de iesire la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in gr de munca, 14 februarie 2018 la varsta standard de pensionare de 61 ani si stagiul complet de cotizare de 31 ani.
-Data de iesire la pensie la limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in gr de munca 14 august 2012.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1