Subiect "Cotizare" Deschis de Fischer Tiberiu la data: 04/30/2010 3:06am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cotizare
Scris de: Fischer Tiberiu la data: 04/30/2010 3:06am
Gen:M
Data nasterii:18.08.1951
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
•Domiciliez in strainatate. Daca pot imputernici pe cineva din Romania pentru incheierea unui Contract de Asigurare Sociala cu o Casa de Pensii Judeteana pentru plata unei sume minime lunare pentru a-mi completa stagiul minim de cotizare.
Va multumesc anticipat
Re: Cotizare
Scris de: la pensie la data: 05/03/2010 5:03am
Asa cum am precizat in raspunsul anterior puteti incheia un Contract de Asigurare Sociala prin intermediul unei persoane mandatate prin procura speciala.
Acest drept este prevazut in Normele de aplicare a prevederilor legii 19/200 (aprobate prin Ordinul 340/2001) in care la Cap. A I punctul (8) se prevede :
„Contractul de asigurare sociala se incheie intre persoana interesata sau, dupa caz, mandatarul acesteia, desemnat prin procura speciala, si casa teritoriala de pensii din raza de domiciliu sau resedinta a persoanei interesate”
Re: Cotizare
Scris de: Fischer Tiberiu la data: 05/04/2010 1:57pm
Gen:M
Data nasterii:18.08.1951
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
" Asa cum am precizat in raspunsul anterior puteti incheia un Contract de Asigurare Sociala prin intermediul unei persoane mandatate prin procura speciala.
Acest drept este prevazut in Normele de aplicare a prevederilor legii 19/200 (aprobate prin Ordinul 340/2001) in care la Cap. A I punctul (8) se prevede :
„Contractul de asigurare sociala se incheie intre persoana interesata sau, dupa caz, mandatarul acesteia, desemnat prin procura speciala, si casa teritoriala de pensii din raza de domiciliu sau resedinta a persoanei interesate”

Buna seara. Va rog mult de tot daca pot sa va contactez prin mail.
Re: Cotizare
Scris de: la pensie la data: 05/05/2010 10:49am
Am dat raspunsul pe mail.
Re: Cotizare
Scris de: la pensie la data: 05/10/2010 8:23am
Cu parere de rau trebuie sa recunoastem ca in raspunsul dat dv am facut o eroare deoarece nu am tinut cont de art 4 aliniatul (2) din legea 19/2000 care prevede :
„Asiguratii pot fi cetateni romani, cetateni ai altor state sau apatrizi, pe perioada in care au, conform legii, domiciliul sau resedinta in Romania”.
In concluzie atat timp cat aveti domiciliul in strainatate nu puteti incheia un Contract de Asigurare Sociala..
Prin legea unitara a pensiilor care presupunem noi ca va intra in vigoare din 1 ianuarie 2011 vor putea sa incheie un asemenea contract si cei cu domicilul in strainatate intr-o tara cu care Romania are incheiata un acord bilateral.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1