Subiect "pensie anticipata partiala" Deschis de Rodica la data: 04/30/2010 8:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partiala
Scris de: Rodica la data: 04/30/2010 8:46am
Gen:F
Data nasterii:21.12.1954
Stagiul de cotizare:32 ani
Alte date:din decembrie 2009 sant la pensie anticipata partiala
Intrebare Vreau sa stiu-daca intrerup pensia anticipata partiala si lucrez 12 luni cu contract de munca cu norma intreaga in Italia, la recalcularea pensiei in tara, se va tine cont de acest contract de munca, voi avea vreun avantaj?Statul italian imi recunoaste vreun drept de pensie pentru aceasta perioada?
Acum am o pensie de 412RON, se merita sa renunt la acesti bani pentru un contract de un an in Italia cu 864 euro pe luna ?
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 05/03/2010 6:04am
Nu cunoastem legislatia Italiana in privinta pensiilor si deci nu stim daca pentru stagiul de 1 an in Italia vi se acorda drept de pensie.
In ceiace priveste influenta acestui stagiu lucrat in Italia va putem spune ca nu are nicio influenta deoarece stagiile lucrate in strainatate sunt socotite in Romania numai ca vechime pentru deschiderea dreptului la pensie iar dv avand mai mult de 14 ani si 10 luni stagiul minim necesar nu va mai foloseste acest stagiu.
In ceiace priveste cum este mai bine sa stati in Romania si sa luati o pensie de 412 lei sau sa mergeti sa munciti pe un salariu mai mare cu cca 8 ori decat pensia ramane sa faceti singura aprecierea deoarece noi nu cunoastem conditiile in care primiti acesti bani in strainatate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1