Subiect "pensie invaliditate gr.3" Deschis de b.v. la data: 05/03/2010 7:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie invaliditate gr.3
Scris de: b.v. la data: 05/03/2010 7:16am
Gen:m
Data nasterii:20.03.1955
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:sunt salariat si am decizie medicala care prevede pensionarea gr.3 cu data de 01.06.2010. pana la data de 31.05.2010 am c.m. pentru formele de pensionare.la ce data inceteaza de drept relatia de serviciu: la data mentionata in decizia medicala sau la data comunicarii deciziei de pensie? cererea subsemnatului de incetare a raportului de servici cu angajatorul actual la data comunicarii deciziei de pensie, in conditiile in care am drept de munca 1/2 norma, poate fi interpretata ca demisie?cu multumiri
Re: pensie invaliditate gr.3
Scris de: la pensie la data: 05/04/2010 2:51am
Legea pensiilor nu prevede data in care inceteaza relatia de servici in cazul pensionarilor de invaliditate ci numai faptul ca se acorda pensie de invaliditatede la data incetarii platii indemnizatiei pentru incapacitate temporara de munca, daca cererea a fost depusa in termen de 60 de zile de la data emiterii deciziei medicale de incadrare in grad de invaliditate.
Legea care reglementeaza raporturile de servici intre angajat si angajator este legea 53/2003 Codul muncii care in aceasta privinta prevede ca pe perioada incapacitatii temporare de munca contractul de munca se suspenda conform art 50 litera b din aceasta lege. Prin aceasta se suspenda prestarea muncii si plata retributiei.
In aceste conditii dupa incetarea indemnizatiei de incapacitate de munca pentru a primi o retributie trebuie sa vi se elimine suspendarea contractului de munca si sa prestati o munca iar pentru aceasta trebuie sa obtineti acordul angajatorului.
Pentru lamurirea situatiei credem ca ar trebui sa va adresati cuiva specializat in legislatia muncii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1