Subiect "Varsta de pensionare anticipata" Deschis de Nicu Iana la data: 05/03/2010 10:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Varsta de pensionare anticipata
Scris de: Nicu Iana la data: 05/03/2010 10:56am
Gen:M
Data nasterii:28.03.1953
Stagiul de cotizare:38 de ani si 4 luni
Alte date:angajat din 3 ianuarie 1972 si pana in prezent.
In aceasta perioada am lucrat 5 ani si 3 luni in gr.2
Intrebare:Va scriu in numele unui foarte bun prieten,rugandu-va sa imi spune-ti cand se poate pensiona anticipat,anticipat partial si in acest caz cu ce diminuare a pensiei.
Mentionez ca toate datele de mai sus sunt ale persoanei respective.
Re: Varsta de pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 05/04/2010 3:48am
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiei si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta in 28 martie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de 15 ani.
Pentru stagiul de 5 de ani in gr II i se acorda un spor de vechime de 1 an si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizeaza un stagiu de cotizare de 39 ani si 7 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de cotizare in conditii deosebite de 5 ani nu beneficiaza de reducerea varstei de pensionare deoarece acesta este sub limita minima de 6 ani
Are dreptul la pensie anticipata partiala sau anticipata dupa 28 martie 2013 . Diminuarea pensiei anticipate partiale ar fi de 30 % iar daca cere pensie anticipata atunci cand indeplineste stagiul de cotizare de 45 ani (inclusiv sporul de 1 an si 3 luni) pensia nu va fi diminuata.
Daca va fi adoptata noua lege a pensiilor ( noi presupunem din 1 ianuarie 2011) si se vor mentine prevederile din proiect atunci datele de mai sus nu se modifica.
In schimb se modifica diminuarea pensiei anticipate partiale care va fi de 45 % daca o cere la 28 martie 2013 iar daca cere pensie anticipata atunci cand indeplineste stagiul de cotizare de 43 ani aceasta nu se diminuiaza.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1