Subiect "Baza de calcul perioada CM" Deschis de Sile la data: 05/03/2010 12:13pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Baza de calcul perioada CM
Scris de: Sile la data: 05/03/2010 12:13pm
Gen:M
Data nasterii:1952
Stagiul de cotizare: 35 ani si 6 luni + 3 ani facultate la zi
Alte date:
Intrebare:
VA MULTUMESC pentru informatiile si raspunsurile date pana acum. Sunt in perioada demersurilor pt. pensionare de invaliditate gr.3. Am decizia medicala la biroul de Resurse Umane al angajatorului.
- Pentru perioada concediu medical (9 luni) premergatoare pensionarii, care este baza de calcul ?
-salariul din carnetul de munca?
-venitul real pe perioada concediului medical?
-salariul minim pe economie ?
Va multumesc anticipat.
Re: Baza de calcul perioada CM
Scris de: la pensie la data: 05/04/2010 4:53am
Baza de calcul a indemnizatiei pentru incapacitate temporara de munca o constituie media veniturilor lunare din ultimile 6 luni anterioare concediului pentru incapacitate de munca.
Pentru accidentele de munca si boli asimilate acestora, tuberculoza, SIDA, cancer, indemnizatia se calculeaza ca 100 % din baza de calcul.
Pentru boli obisnuite sau accidente in afara muncii indemnizatia se calculeaza ca 75 % din baza de calcul.
Re: Baza de calcul perioada CM
Scris de: Sile la data: 05/04/2010 7:24am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc ! Eu vreau sa stiu care este baza de calcul pentru cuantum pensie in perioada cat am fost in incapacitate temporara de munca (concediu medical).
Diagnosticul bolii: Boala cardiovasculara (grefa valvulara).
Re: Baza de calcul perioada CM
Scris de: la pensie la data: 05/04/2010 7:31am
In calculul punctajului pensiei pe perioada cat ati primit indemnizatie pentru incapacitate de munca va intra chiar indemnizatia primita.
Re: Baza de calcul perioada CM
Scris de: Sile la data: 05/14/2010 1:38am
Gen:M
Data nasterii:13.12.1952
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
-Ce articol din Legea 19/2000 precizeaza ca baza de calcul este cuantumul indemnizatiei din perioada concediului medical?
-Daca este asa, trebuie o adeverinta de la fostul angajator cu valoarea acestei indemnuzatii pe ani si luni. Pentru ca la CNPAS ajunge numai venitul realizat (zero) si suma impozitata (salariul minim 600 lei).
Re: Baza de calcul perioada CM
Scris de: la pensie la data: 05/15/2010 3:29am
In cazul dv am luat in considerare ca ati avut concediu de incapacitate de munca dupa aprilie 2001 iar dupa aceasta data sumele pentru care a fost platita contributie pentru asigurari sociale (CAS) precum si suma platita este transmisa electronic la Casa de Pensii si arhivata dupa codul numeric personal. Aceste sume puteti sa le cereti si Casa de Pensii este obligata sa vi le furnizeze.
Articolul din lege care stabileste modul de calcul al punctajului pensiei este art 78 din legea 19/2000 in care la alin (4) stabileste : “Punctajul asiguratului, stabilit conform prevederilor alin. (1) si (2), se calculeaza la nivelul veniturilor brute realizate pentru care s-au platit contributii de asigurari sociale” iar prin deductie venitul dv pe acea perioada fiind indemnizatia de incapacitate de munca rezulta ca aceasta intra in calcul.
Asa cum am aratat mai sus aceste sume se afla in arhiva electronica a Casei de Pensii si deci nu trebuie sa depuneti adeverinta cu aceste sume.
In cazul cand concediile pentru incapacitate de munca au fost inainte de aprilie 2001 acestea nu sunt inscrise in carnetul de munca iar calculul se face in mod normal fara a face distinctie ca in acea perioada nu ati lucrat ci ati avut concediu medical.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1