Subiect "pensie" Deschis de BOLDEANU ION la data: 05/04/2010 3:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: BOLDEANU ION la data: 05/04/2010 3:15am
Gen:M
Data nasterii:11.07.1948
Stagiul de cotizare:39 ani si 6 luni
Alte date:stagii asimilate - facultate,ingineri,5 ani,curs de zi si stagiu militar satisfacut 1 an si 4 luni.
Intrebare:
1.5 ani si 6 luni cotizati in plus peste stagiu complet de cotizare de 34 ani,participa la cuantumul pensiei?
2.Salariile compensatorii primite in cazul disponibilizarii participa la calculul cuantumului pensiei?
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 05/05/2010 12:55am
1.Calculul pensiie se face prin calcularea punctajelor anuale pe perioada celor 39 ani si 6 luni iar punctajul mediu se calculeaza impartindu-se la 34. Deci cei 5 ani si 6 luni contribuie la calculul pensiei.
2.Modul de luare in calcul al salariilor compensatorii primite la disponibilizare depinde de contributia de asigurari sociale (CAS) platita pentru acestea.
Daca a fost platit CAS 10,50 % pentru aceste sume, adica numai pentru angajat atunci sumele intra in calcul numai cu cca o treime din suma.
Daca pentru aceste sume a fost platit CAS si pentru angajator, adica 31,30 % atunci aceste sume se iau in totalitate in calculul pensiei. Cum a fost aplicat CAS-ul aflati de la angajator.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1