Subiect "pensie anticipata / STAGIU COMPET" Deschis de ionescu georgeta la data: 05/04/2010 5:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata / STAGIU COMPET
Scris de: ionescu georgeta la data: 05/04/2010 5:55am
Gen: FEM
Data nasterii: NOV.1958
Stagiul de cotizare:32 ANI
Alte date:2 COPII
Intrebare: Pot beneficia de PENSIA ANTICIPATA PARTIALA tinand cont de argumentul referitor la satisfacerea conditiei de STAGIU STANDARD COMPLET DE COTIZARE dar, varsta in acest an este de 52 ani? Daca RASPUNSUL ESTE AFIRMATIV va rog sa imi precizati LUNA in care pot beneficia de PENSIE ANTICIPATA PARTIALA si / sau anul in care ma pot incadra pentru acest tip de pensie !!!
Re: pensie anticipata / STAGIU COMPET
Scris de: la pensie la data: 05/05/2010 2:38am
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiei si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in noiembrie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de 15 ani.
Puteti beneficia de pensie anticipata partiala (diminuata) la varsta de 55 ani incepand cu noiembrie 2013.
Depasirea stagiului complet de cotizare nu reduce varsta de pensionare.
Daca va fi adoptata legea unitara a pensiilor ( noi presupunem din 1 ianuarie 2011) si se vor mentine prevederile din proiect atunci datele de mai sus se amana cu 1 an si 11 luni si devin :
-Data de iesire la pensie la limita de varsta, octombrie 2020 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 11 luni si stagiul minim de 15 ani.
-Data de iesire la pensie anticipata partiala (diminuata) dupa octombrie 2015.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1