Subiect "contributia la cuantumul pensiei" Deschis de constantin ghinea la data: 05/04/2010 6:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contributia la cuantumul pensiei
Scris de: constantin ghinea la data: 05/04/2010 6:04am
Gen:m
Data nasterii:22.08.1948
Stagiul de cotizare:41 ani
Alte date:
Intrebare:Din feb.2008 sunt pensionat anticipat partial. Se stie ca la aceasta forma de pensionare nu ai drept de munca (sau mai exact nu poti sa primesti pensie si in acelasi timp sa lucrezi)Intrebare: Pe perioada primirii pensiei anticipate partiale, daca vrei sa platesti toate darile catre stat corespunzatoare unui anumit salariu (fictiv binenteles)ai aceasta posibilitate ??? Platesc taxele corespunzatoare pentru pensie, somaj, impozit pt. un salariu sa zicem de 1500 lei. Ce motiv ar exista pentru a nu-ti da aceasta posibilitate ??
Re: contributia la cuantumul pensiei
Scris de: la pensie la data: 05/05/2010 3:13am
Nu cunoastem nicio prevedere legala care sa nu va permita incheierea unui contract de asigurare sociala pe perioada in care beneficiati de pensie anticipata partiala in schimb suntem de parere ca acest contract nu este oportun sa fie incheiat in asemenea conditii din cauza eficientei foarte scazute si credem ca aveti un avantaj mult mai mare daca ati depune acesti bani la oricare banca.
In cazul incheierii unui contract de asigurare sociala nu trebuie sa platiti decat contributia pentru pensie pentru suma asigurata nu trebue sa mai platiti si impozit sau contributie pentru somaj insa eficienta ramane scazuta.
Re: contributia la cuantumul pensiei
Scris de: constantin ghinea la data: 05/06/2010 8:25am
la pensie :
Nu cunoastem nicio prevedere legala care sa nu va permita incheierea unui contract de asigurare sociala pe perioada in care beneficiati de pensie anticipata partiala in schimb suntem de parere ca acest contract nu este oportun sa fie incheiat in asemenea conditii din cauza eficientei foarte scazute si credem ca aveti un avantaj mult mai mare daca ati depune acesti bani la oricare banca.
In cazul incheierii unui contract de asigurare sociala nu trebuie sa platiti decat contributia pentru pensie pentru suma asigurata nu trebue sa mai platiti si impozit sau contributie pentru somaj insa eficienta ramane scazuta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1