Subiect "calcul pensie fara plati compensatorii OUG98" Deschis de aura la data: 05/11/2010 6:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie fara plati compensatorii OUG98
Scris de: aura la data: 05/11/2010 6:54am
Gen:F
Data nasterii:16.12.1953
Stagiul de cotizare:29 ani si 2 luni
Alte date:
Intrebare:In oct 1999, ca urmare a unor concedieri colective, am primit 12 salarii compensatorii in baza OUG 98/1999 la care s-au platit contributiile de asigurari sociale, conf art 21 alin5'1 din legea 19/2000;la calculul pensiei nu mi-au luat aceste salarii in calculul punctului de pensie pe motiv ca in programul pe care il are Casa de Pensii nu poate fi introdusa valoarea respectiva(campurile sunt inactive zic ei).
Este corect sa nu se ia aceste sume in calculul punctului de pensie, chiar daca s-au platit toate contributiile la stat?Cui trebuie sa ma adresez pentru solutionarea acestei probleme?
Re: calcul pensie fara plati compensatorii OUG98
Scris de: la pensie la data: 05/12/2010 4:59am
Nu ati dat datele necesare unei analize. Adica nu cunoastem ce fel de pensie ati obtinut si cum se afla data de pensionare fata de perioada pentru care ati primit salarii compensatorii.
Astfel daca ati obtinut pensie anticipata partiala inainte de terminarea perioadei pentru care ati primit salarii compensatorii este adevarat ca aceste sume nu pot fi introduse in programul de calcul al pensiei deoarece ati primit salariile compensatorii dupa data de iesire la pensie.
Daca vreti sa contestati acest mod de calcul puteti sa va adresati Tribunalului Judetean sau de Sector aducand dovezile necesare.
Re: calcul pensie fara plati compensatorii OUG98
Scris de: aura la data: 05/12/2010 5:32am
la pensie :
Nu ati dat datele necesare unei analize. Adica nu cunoastem ce fel de pensie ati obtinut si cum se afla data de pensionare fata de perioada pentru care ati primit salarii compensatorii.
Astfel daca ati obtinut pensie anticipata partiala inainte de terminarea perioadei pentru care ati primit salarii compensatorii este adevarat ca aceste sume nu pot fi introduse in programul de calcul al pensiei deoarece ati primit salariile compensatorii dupa data de iesire la pensie.
Daca vreti sa contestati acest mod de calcul puteti sa va adresati Tribunalului Judetean sau de Sector aducand dovezile necesare.


vin cu urmatoarele precizari:salariile compensatorii le-am luat in oct.1999, dupa 2 luni m-am angajat la o alta societate unde am lucrat pina in prezent; am depus dosarul pentru pensie anticipata partial si am deja decizia de pensionare. Pentru cele 2 luni din 1999 in care nu am lucrat, dupa ce am sesizat Casa de Pensii , a refacut calculul luindu-le decit ca vechime in munca,dar fara valoare in coloana de"suma contributiva",in coloana respectiva s-a trecut"sal.minim plati compensatorii"(fara valoare) deci nu s-au luat in calculul punctului de pensie. Vreau sa stiu daca este corect , inaite de a ma adresa instantei.
Re: calcul pensie fara plati compensatorii OUG98
Scris de: la pensie la data: 05/14/2010 2:10am
Pe perioada celor doua luni ati beneficiat de vechime in munca (stagiu de cotizare) conform OU 98/1999 art 45 drept recunoscut si prin art 160 alin (1) din legea 19/2000.
Conform art 99 alin (8) din legea 19/2000 pe aceasta perioada se ia in calculul pensiei salariul minim pe economie care in acea perioada a fost de 450 000 lei.
Deci opinia noastra este sa verificati inca odata daca aceste doua luni au fost luate in calculul punctajului pensiei pe anul 1999. Dupa cum descrieti dv. expresia trecuta in coloana “suma contributive” parerea noastra este ca a fost luat in calcul salariul minim.
Re: calcul pensie fara plati compensatorii OUG98
Scris de: aura la data: 05/17/2010 5:40am
la pensie :
Pe perioada celor doua luni ati beneficiat de vechime in munca (stagiu de cotizare) conform OU 98/1999 art 45 drept recunoscut si prin art 160 alin (1) din legea 19/2000.
Conform art 99 alin (8) din legea 19/2000 pe aceasta perioada se ia in calculul pensiei salariul minim pe economie care in acea perioada a fost de 450 000 lei.
Deci opinia noastra este sa verificati inca odata daca aceste doua luni au fost luate in calculul punctajului pensiei pe anul 1999. Dupa cum descrieti dv. expresia trecuta in coloana “suma contributive” parerea noastra este ca a fost luat in calcul salariul minim.


in primul rind va multumesc pentru raspuns; mai vin cu precizari:cred ca stiti cum arata tabelul cu "date privitoare la activitatea in munca" care l-am primit de la Casa de pensii, deci in col.2 "suma contributiva" , pe perioada celor 2 luni cind nu am lucrat scie "sal.minim Plati compensatorii"(fara valoare) iar la celelalte perioade este trecut ca valoare salariul meu din cartea de munca,eu nu am cum sa verific daca in calculul punctului de pensie s-a luat vreo suma. Mentionez ca am adresa de la Agentia de somaj cu suma pe care am primit-o ca salarii compensatorii(12 salarii mari) si ca la aceasta suma s-au platit contributiile de asigurari sociale, anexa la cererea de pensionare; cei de la Casa de pensii au luat numai in calculul vechimii in munca, asa mi s-a spus si ca nu se ia in calcul nici-o valoare ca nu este activa coloana(nu prevede cv.salarii compensatorii) ; dupa refacerea calculului si cu cele 2 luni de vechime din 1999(initial nu se trecusera in tabelul de calcul si am sesizat eu aceasta problema)punctajul mediu s-a diminuat fata de cel calculat de ei initial si nu inteleg de ce. Va rog sa ma lamuriti daca se poate.
Re: calcul pensie fara plati compensatorii OUG98
Scris de: la pensie la data: 05/19/2010 2:15am
Nu avem elementele necesare unei analize precum instructiunile interne ale Casei de Pensii privind perioada anterioara intrarii in vigoare a legii 19/2000.
Din analiza prevederilor legii 19/2000 si a Normelor de aplicarea a acestei legi rezulta ca pe aceasta perioada trebuia sa va ia in calcul salariul minim pe economie.
Neaplicarea art 99 alin (8) din legea 19/2000 putea fi facuta numai daca au considerat perioada de salarii compensatorii ca perioada de somaj (dupa parerea noastra gresit), in acest caz nu se ia in calcul nici salariul minim. Aceasta poate fi cauza scaderii punctajului dupa recalcularea ceruta de dv .
Noi credem ca puteti sa lamuriti situatia numai analizand buletinele de calcul ale pensiei. Noi presupunem ca la primul calcul ati primit acest buletin, acesta este cel la care va referiti prin expresia "date privitoare la activitatea in munca".Casa de Pensiii este obligata sa va transmita buletinul de calcul al pensiei atasat deciziei de pensionare. In acest buletin sunt specificate clar sumele luate in calcul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1