Subiect "Referitor la pensionare femei -varsta" Deschis de Dima Raluca la data: 05/11/2010 8:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Referitor la pensionare femei -varsta
Scris de: Dima Raluca la data: 05/11/2010 8:49am
Gen:FEMININ
Data nasterii:13.09.1955
Stagiul de cotizare: 34 DE ANI VECHIME LUCRU EFECTIV
Alte date:21 DE ANI GRUPA 2 DE MUNCA ( 22 de ani grupa 2-a fara 3 zile - cred ca ptr 3 zile lipsa -imi scade un an )
Intrebare: Spuneti-mi va rog , avand in vedere dezbaterile din mass media referitoare la pensie ... cand ma incadrez la pensia anticipata si ce stiti despre aceasta ? Cat ma penalizeaza? Cand ies la pensie limita de varsta? Mentionez ca sunt in somaj pana in aprilie 2011 si nu stiu cand sa bag dosarul ... nu stiu daca se mai aproba pensia anticipata ... nu stiu daca riscul e f mare adica daca la 1 ian 2011 intra in vigoare noua lege a pensiei femeile -60-65 ani .Ajutati-ma cu un sfat , va rog .VA MULTUMESC, O ZI BUNA !
Re: Referitor la pensionare femei -varsta
Scris de: la pensie la data: 05/12/2010 6:13am
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiei si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 13 septembrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de 15 ani.
Pentru stagiul de 21 ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 5 ani si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 39 ani si 3 luni la care se adauga perioada de somaj.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite pentru un stagiu de cotizare in conditii deosebite intre 20 si 22 ani (este adevarat ca sunt luati in calcul anii completi si din 2 in 2 ani ) beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 55 ani si 6 luni, adica in 13 martie 2011.
Aveti dreptul la pensie anticipata (nediminuata) dupa 13 septembrie 2010 atunci cand indepliniti si conditia sa aveti stagiul de cotizare de 40 ani (inclusiv sporul de 5 ani si 3 luni pentru grupa de munca) sau anticipata partiala (diminuata) daca aveti stagiul de cotizare sub 40 ani. Totusi diminuarea este mica deoarece nu se ia in calculul diminuarii cei 4 ani si 6 luni de reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca.
Daca se introduce restrictii la acordarea pensiilor anticipate partiale si anticipate nu trebuie sa va ingrijorati deoarece daca se adopta legea unitara a pensiilor (noi presupunem cu 1 ianuarie 2011) datele de mai sus se decaleaza numai cu 4 luni si devin :
-Data de iesire la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, 13 ianuarie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 4 luni iar stagiul minim de cotizare ramane 15 ani.
- Data de iesire la pensie la limita de varsta, cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, 13 iulie 2011
-Data de iesire la pensie anticipata 13 ianuarie 2011. Pentru pensia anticipata conditia de stagiu devine 38 ani si 4 luni (inclus sporul pentru stagiu in gr II) pe care o indepliniti.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1