Subiect "nelamurire" Deschis de tirmas la data: 05/12/2010 1:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
nelamurire
Scris de: tirmas la data: 05/12/2010 1:07am
Sotia mea are decizia de pensionare anticipata partiala din iulie 2009 dar nu a pus-o in practica din dorinta de a mai lucra un an, adica pina in iulie 2010. Acum cu hotararea guvernului de a suspenda pensiile anticipate din iunie 2010, vreau sa stiu daca sotia mea se poate considera pensionata, sau risca sa nu se mai poata pensiona anticipat? Va multumesc si astept cu nerabdare raspunsul dvs.
Re: nelamurire
Scris de: la pensie la data: 05/13/2010 8:10am
Legea actuala a pensiilor prevede ca pensia anticipata incepe sa fie platita din data in care se depune la Casa de Pensii dovada de incetarea activitatii deci sotia dv poate sa ceara la angajator si sa o depuna la Casa de Pensii si din acea data va incepe sa fie platita pensia anticipata partiala conform deciziei primite, adica fara sa fie recalculate pensie cu stagiul lucrat dupa depunerea dosarului de pensionare. Aceasta recalculare se va face numai la trecerea la pensia la limita de varsta.
Nu cunoastem actul normativ prin care se blocheaza pensia anticipata si nu putem fi siguri ca nu o va afecta si pe sotia dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1