Subiect "pensie anticipata partial" Deschis de Angela Popa la data: 05/12/2010 11:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partial
Scris de: Angela Popa la data: 05/12/2010 11:07am
Gen:
Data nasterii:1953
Stagiul de cotizare:33 ani
Alte date:
Intrebare: Am depus dosarul pentru pensie anticipata partial incepand cu data de 01.11.2009.
In data de 21.12.2009 am primit decizia.
In data de 22.12.2009 am incetat activitatea.
Am depus la casa de pensii decizia de incetare a contractului de munca in data de 28.12.2009 incepand cu data de 22.12.2009.
In luna dec.2009 am avut lucrate 14 zile.
INTREBARE :Pentru 7 zile lucratoare din luna dec.2009 am dreptul la pensie corespunzatoare ? Se acorda pensie si pentru fractie de luna sau numai pentru luna intreaga?
Multumesc pentru tot ce faceti pentru oameni.Sunteti cu adevarat utili !!!!
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 05/14/2010 12:44am
Calculul pensiei anticipate partiale a fost facut avanduse in vedere perioada anterioara datei de incheierea carnetului de munca (presupunem 31 octombrie 2009). Acest fapt il puteti observa pe Buletinul de calcul al pensiei care trebuia sa fie anexat deciziei de pensionare. Daca nu ati primit buletinul de calcul il puteti cere la Casa de Pensii.
Perioada lucrata dupa incheierea carnetului de munca (luna noiembrie integral si decembrie partial vor fi luate in calculul pensiei la limita de varsta.
Re: pensie anticipata partial
Scris de: Angela Popa la data: 05/14/2010 12:44am
Gen:
Data nasterii:1953
Stagiul de cotizare:33 ani
Alte date:
Intrebare:Imi pare rau dar nu mi-ati inteles intrebarea.Eu am intrebat daca punerea in plata a pensiei se face numai de la inceputul unei luni sau se poate si in cursul lunii. In cazul meu incetarea contractului de munca este 21.12.2009.Prima zi de pensie poate fi 22.12.2009 sau doar 01.01.2010.Am depus actele de incetarea contractului de munca cu 22.12.2009.Nu ma refeream la perioada de calcul a pensiei ci la plata efectiva a pensiei stabilite.
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 05/14/2010 1:18am
Trebuie sa faceti distinctie intre calculul pensiei lunare si plata efectiva a pensiei (prin cupon). Calculul pensiei lunare in luna in care s-a acordat dreptul la pensie se face in functie de numarul de zile din luna respectiva pana la sfarsitul lunii.
Plata efectiva a pensiilor se face in luna curenta pentru pensionarii care la data de intai ale lunii respective au decizii de pensionare.
In cazul celor care li se emit decizii de pensionare in cursul lunii (de fapt toti pensionarii) pensia se plateste in luna urmatoare celei in care a primit pensia iar prima pensie platita va cumula si fractiunea de pensie calculata pe luna in care s-a acordat dreptul de pensie.
In cazul dv concret prima zi de pensie este data in care ati depus dovada de incetarea activitatii adica 22 decembrie2009 (aceasta data trebuie sa fie specificata la litera D in decizia de pensionare). Prima pensie platita efectiv trebuia sa fie in luna ianuarie 2010 si trebuia sa contina pensia pe luna ianuarie 2010 si fractiunea din luna decembrie 2009 de la 22 la 31.
Re: pensie anticipata partial
Scris de: Popa Angela la data: 05/14/2010 1:51pm
Gen:
Data nasterii:1953
Stagiul de cotizare:33
Alte date:
Intrebare: Multumesc pt.raspuns.Pe acesta il asteptam.
Voiam sa fiu sigura ca mi se cuvine suma corespunzatoare pt.cele 7 zile din luna decembrie in care nu am mai lucrat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1