Subiect "PENSIE ANTICIPATA" Deschis de FELICIA la data: 05/13/2010 6:19am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PENSIE ANTICIPATA
Scris de: FELICIA la data: 05/13/2010 6:19am
Gen:MASCULIN
Data nasterii:13.07.1950
Stagiul de cotizare:38
Alte date:
Intrebare:CAND POATE IESII LA PENSIE ANTICIPATA SI CE DOCUMENTE TRBUIE SA CONTINA DOSARUL DE PENSIONARE
Re: PENSIE ANTICIPATA
Scris de: la pensie la data: 05/14/2010 4:34am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta in 13 iulie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Are dreptul la pensie anticipata partiala incepand cu 15 iulie 2010.
Daca nu se modifca legislatia in domeniu are dreptul sa depuna dosarul de pensionare cu pana la 30 zile inainte de datele de mai sus.
Actuala lege de pensionare prevede ca dosarul de pensionare sa cuprida urmatoarele acte :
- Cerere tip.
-Carnetul de munca (original si copie)
-Livret militar (original si copie)
-Diploma de studii si foaia matricola (original si copie) daca are studii universitare
- Adeverinta cu adausuri si sporuri primite in perioada anterioara introducerii acestora in salariu cu exceptia sporului de vechime inainte de aprilie 1992 care se calculeaza automat.
- Adeverinta de certificare a grupelor de munca in cazul ca a lucrat in aceste conditii sau lucru cu statut de cadru didactic.
- Adeverinte de certificare a stagiilor de cotizare in cazul cand anumite stagii nu sunt trecute in carnetul de munca (ex lucru in agricultura).
- Acte pentru dovedirea calitatii de beneficiar a diferitelor decrete si legi cu character special cum ar fi cele de revolutionar persecutat politic etc.
Este bine sa analizeze si listele cu aceste acte afisate la Casa de Pensiii de care apartine domiciliul lui.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1