Subiect "O lamurire" Deschis de Zaharia Teodor la data: 05/13/2010 10:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
O lamurire
Scris de: Zaharia Teodor la data: 05/13/2010 10:56am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Am depus dosarul de pensionare anticipata partiala cu data 01.06.2010. Angajatorul spune ca va inceta contractul individual de munca tot cu data de 01.06.2010. Este legal conform cu art. 56 lit. din Codul Muncii? Daca nu este legal, va rog sa-mi indicati si alte articole de lege. Angajatorul nu va trebui sa-mi dea o decizie in baza careia va inceta contractul de munca?

Va multumesc anticipat
Re: O lamurire
Scris de: la pensie la data: 05/14/2010 6:43am
Asa cum ati precizat si dv (daca angajatorul nu va convinge sa inceteze contractul individual de munca cu acordul dv) incetarea de drept a contractului individual de munca se face la data comunicarii deciziei de pensionare sau a unei decizii de acceptare a dosarului de pensie.
Aceasta prevedere este continuta in :
-Legea 53/2003 art 56 litera d Codul Muncii
-Ordinul 340/2001 (prin care se aproba Normele de aplicare ale legii 19/2000) cap B VII punctual 28 litera a in care se prevede:
“Adeverinta din care sa rezulte data incetarii calitatii de asigurat va fi prezentata dupa primirea deciziei de admitere a cererii de pensionare si este necesara doar in cazul persoanelor care solicita pensie anticipata sau anticipata partiala…”
Incetarea contractului de munca inaintea deciziei prin care se confirma acceptarea dosarului de pensie sau a deciziei de pensionare este ilegala si prezinta pericolul sa nu va fie acceptat dosarul de pensie anticipata partriala si sa nu mai aveti nici loc de munca. Acest pericol este mai mare in aceasta perioada in care se vehiculeaza in presa noi masuri de restrictionare a acestui tip de pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1