Subiect "Adeverinte de sporuri" Deschis de luminita la data: 05/15/2010 10:25am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Adeverinte de sporuri
Scris de: luminita la data: 05/15/2010 10:25am
Gen:f
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: In legea pensiilor am vazut ca se dau niste sporuri pentru cei care au platit 2% pensie suplimentara. Din cate stiu toti salariatii platesc un procent din salariu pentru pensia suplimentara, care initial a aparut sub aceasta denumire, iar ulterior i s-a spus CASS. Ma intereseaza daca aceste sporuri se adauga prin programul de calcul al pensiei sau daca trebuie adus de la societate o adeverinta, deoarece acestea nu sunt specificate in carnetele de munca.
Re: Adeverinte de sporuri
Scris de: la pensie la data: 05/17/2010 2:21am
Inainte de aprilie 2001 conform legii 3/1977, valabile pana la aceasta data, contributie pentru asigurari sociale (pentru pensie) au platit numai angajatorii iar angajatii au platit o contributie pentru pensie suplimentara de 2%, 3% sau 5% pentru care conform legii actuale a pensiilor 19/2000 se acorda un punctaj suplimentar conform art 165 alin (1).
Pentru aceste contributii pentru pensia suplimentara nu trebuie sa prezentati adeverinta deoarece punctajul suplimentar se calculeaza automat de catre Casa de Pensii conform legii. Si programul de calcul pensie de pe site-ul nostru calculeaza automat acest punctaj.
Dupa aprilie 2001 conform legii pensiilor 19/2000, care a intrat in vigoare cu aceasta data, se plateste contributie de asigurari sociale (CAS), pentru pensie, atat de catre angajator cat si de angajat iar angajatul nu mai plateste contributie pentru pensie suplimentara. In consecinta dupa aprilie 2001 nu se mai acorda punctaj suplimentar pentru pensie suplimentara.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1