Subiect "varsta pensionare" Deschis de danaila la data: 05/17/2010 10:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta pensionare
Scris de: danaila la data: 05/17/2010 10:32am
Gen:F
Data nasterii:23.06.1956
Stagiul de cotizare:31 ani si 9 luni
Alte date:15.05.2009-15.05.2011 plati compensatorii ( autodisponibilizare ArcelorMittal );3 ani facultate ; 1 an somaj; 14 ani si 5 luni conditii deosebite de munca.
Intrebare:Care este varsta de pensionare pentru limita de varsta si care pentru pensie anticipata partiala? Cei 2 ani de plati compensatorii reprezinta stagiu de cotizare sau doar vechime in munca( in conditiile in care venitul asigurat este 100 lei,contributia fiind platita de fostul angajator )? In ce masura imi afecteaza valoarea pensiei cei 2 ani cu contributie minima ?
Re: varsta pensionare
Scris de: danaila la data: 05/18/2010 9:50am
danaila :
Gen:F
Data nasterii:23.06.1956
Stagiul de cotizare:31 ani si 9 luni
Alte date:15.05.2009-15.05.2011 plati compensatorii ( autodisponibilizare ArcelorMittal );3 ani facultate ; 1 an somaj; 14 ani si 5 luni conditii deosebite de munca.
Intrebare:Care este varsta de pensionare pentru limita de varsta si care pentru pensie anticipata partiala? Cei 2 ani de plati compensatorii reprezinta stagiu de cotizare sau doar vechime in munca( in conditiile in care venitul asigurat este 100 lei,contributia fiind platita de fostul angajator )? In ce masura imi afecteaza valoarea pensiei cei 2 ani cu contributie minima ?

cred ca s-a strecurat o greseala pentru ca daca intreb programul care este varsta de pensionare ( conf. noii legi ),imi spune ca la 60 de ani si 8 luni.M-ati cam bagat in ceata ,vreti sa verificati va rog !!!
Re: varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 05/18/2010 10:24am
Aveti dreptate, din neatentie am calculat totul pentru genul masculin. Ne cerem scuze si va modificam raspunsul.
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiei si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 23 iunie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de 15 ani.
Presupunem ca stagiul in grupa de munca a fost daca nu tot cel putin partial in gr II deoarece inainte de aprilie 2001 grupele de munca se numeau I si II si dupa aceasta data sau numit conditii deosebite si conditii speciale
Pentru stagiul in gr II vi se acorda un spor de vechime de 3 luni pentru fiecare an complet de gr II care se adauga la stagiul de cotizare ( in total 3 ani si 6 luni daca toti cei 14 ani au fost de gr II).
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite pentru un stagiu de cotizare in conditii deosebite de 14 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 3 ani conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 57 ani, adica in 23 iunie 2013 indeplinind si conditia sa aveti stagiul de cotizare de 30 ani.
La stagiul de cotizare se cumuleaza si stagiile asimilate pentru facultate si somaj. Perioada cat ati primit salarii compensatorii se calculeaza in mod diferit la stagiul de cotizare in functie de CAS-ul platit pentru aceste sume. Astfel daca pentru aceste sume s-a platit cota de CAS si pentru angajat si pentru angajator atunci perioada de salarii compensatorii se ia in calcul integral iar daca s-a platit CAS numai pentru angajat se ia in calcul numai cca o treime din aceasta perioada.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata) la varsta de 55 ani adica in 23 iunie 2011 indeplinind si conditia sa aveti stagiul de 30 ani. (la acest stagiu nu se iau in calcul stagiile asimilate pentru facultate)
Punctajul se calculeaza avand in vedere venitul realizat si influenta celor 2 ani depinde de punctajele anuale realizate in restul stagiului de cotizare si nu putem sa-l apreciem.
Daca va fi adoptata legea unitara a pensiilor ( noi presupunem din 1 ianuarie 2011) si se vor mentine prevederile din proiect atunci datele de mai sus nu se amana cu 8 luni si devin :
-Data de iesire la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, 23 februarie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 8 luni iar stagiul minim de cotizare ramane 15 ani.
- Data de iesire la pensie la limita de varsta, cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, 23 februarie 2014
- Data de iesire la pensie anticipata devine 23 februarie 2012.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1