Subiect "pot beneficia de pensie chiar daca nu mai muncesc?" Deschis de Lucian la data: 05/17/2010 3:10pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pot beneficia de pensie chiar daca nu mai muncesc?
Scris de: Lucian la data: 05/17/2010 3:10pm
Gen:Toate
Data nasterii:18/09/1961
Stagiul de cotizare:30
Alte date:
Intrebare:Am muncit efectiv 30 de ani, din care 5, in grupa I-a.
Va rog sa-mi spuneti daca nu mai muncesc, asadar nu mai sunt in masura sa-mi platesc asigurarile sociale, voi putea beneficia de vre-o umbra de pensie vreodata?
Re: pot beneficia de pensie chiar daca nu mai muncesc?
Scris de: la pensie la data: 05/18/2010 7:54am
Credem ca nu este momentul sa va faceti asemenea calcule de acum deoarece pana la iesirea dv la pensie se pot schimba multe printre care legislatia si de ce nu si pesimismul dv.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 18 septembrie 2026 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiul anterioar in aceasta grupa a fost echivalat cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000.
Pentru stagiul de 5 ani in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 2 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 32 ani si 6 luni.
In functie de prevederile legii pensiilor 19/2000 pot fi 2 variante de pensionare :
Varianta 1
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru 5 ani in aceasta grupa aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 2 ani si iesirea la pensie la limita de varsta in 18 septembrie 2024 daca va completati stagiul de cotizare pana la 33 ani adica numai cu 6 luni.
Varianta 2
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 pentru stagiul dv in conditii deosebite sub 6 ani nu aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala la varsta de 60 ani adica din 18 septembrie 2021 daca veti indeplini conditia de stagiu care poate fi 33 ani in varianta 1 sau 35 ani in varianta 2.
Daca va fi adoptata legea unitara a pensiilor ( noi presupunem din 1 ianuarie 2011) si se vor mentine prevederile din proiect se modifica nuamai data de iesire la pensie in varianta 1 deoarece reducerea varstei de pensionare creste la 2 ani si 6 luni si puteti sa iesiti la pensie la limita de varsta in 18 martie 2024.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1