Subiect "Inca o lamurire" Deschis de Zaharia Teodor la data: 05/18/2010 2:19am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Inca o lamurire
Scris de: Zaharia Teodor la data: 05/18/2010 2:19am
Gen:
Data nasterii:25.08.1948
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Va multumesc mult pt. raspunsul din data 05/13/2010. Va rog sa ma lamuriti in privinta art. 56 lit. d din Codul Muncii actualizat 2010 unde am gasit urmatorul text referitor la incetarea de drept a contractului de munca la pensionarea anticipata partiala.: "d) la data comunicarii deciziei de pensionare pentru limita de vârsta, pensionare anticipata, pensionare anticipata partiala sau pensionare pentru invaliditate a salariatului, potrivit legii;” (O.U.G. nr. 65/2005)". In Legea 49/2010 care este pe acest site, art. 56 lit. d se modifica astfel: "Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
...........................................................
d) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare;".
Am depus dosarul de pensionare anticipata partiala cu data 01.06.2010. Angajatorul spune ca va inceta contractul individual de munca tot cu data de 01.06.2010.

Va multumesc anticipat!
Re: Inca o lamurire
Scris de: la pensie la data: 05/19/2010 1:18am
In Codul Muncii cu privire la “Incetarea contractului de munca” la art 55 se prevede :
Contractul individual de munca poate inceta astfel:
a) de drept;
b) ca urmare a acordului partilor, la data convenita de acestea;
c) ca urmare a vointei unilaterale a uneia dintre parti, in cazurile si in conditiile limitativ prevazute de lege.
Deci dupa parerea noastra conform formularii vechi a art 56 litera “d” angajatorul nu putea incheia unilateral contractul de munca pentruca era contrar acestei formulari.
Prin formularea actuala inlocuindu-se textul de la art 56 litera d angajatorul nu mai este obligat sa astepte emiterea deciziei de pensionare si astfel poate inceta unilateral contractul de munca iar in cazul respingerii dosarului pentru orice viciu de intocmire sau in cazul adoptarii unor restrictii privind acordarea pensiilor anticipate partiale angajatul se poate trezi fara mijloc de trai.
Actualul text al discutatului articol 56 litera d din Codul Muncii din aparator al viitorilor pensionari a devenit un aliat al angajatorului impotriva salariatilor care indeplinesc conditiile de pensie la limita de varsta si nu vor sa ceara pensionarea.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1