Subiect "cind pot iesi la pensie" Deschis de ispas melania la data: 05/18/2010 2:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cind pot iesi la pensie
Scris de: ispas melania la data: 05/18/2010 2:31am
Gen:feminin
Data nasterii:16.10.1955
Stagiul de cotizare:31ani si11luni
Alte date:22ani GR II-a
Intrebare:in ce an si in ce luna pot iesi la pensie
Re: cind pot iesi la pensie
Scris de: la pensie la data: 05/19/2010 2:31am
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiei si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 16 octombrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de 15 ani.
Pentru stagiul de 22 ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 5 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare realizand un stagiu total de 37 luni si 5 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite pentru un stagiu de cotizare in conditii deosebite de 22 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 5 ani conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 55 ani, adica in 16 octombrie 2010 indeplinind si conditia sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 30 ani.
Daca nu veti iesi la pensie pana va fi adoptata legea unitara a pensiilor ( noi presupunem din 1 ianuarie 2011) si se vor mentine prevederile din proiect atunci datele de mai sus se amana cu 4 luni si devin :
-Data de iesire la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, 16 februarie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 4 luni iar stagiul minim de cotizare ramane 15 ani.
- Data de iesire la pensie la limita de varsta, cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, 16 februarie 2011
Re: cind pot iesi la pensie
Scris de: ispas melania la data: 05/19/2010 7:25am
Gen: feminin
Data nasterii:16.10.1955.
Stagiul de cotizare:31ani si 11 luni
Alte date:GR I-a 2 ani si 11.luni GR II-a 19 ani si 8 luni.
Intrebare: in ce an si in ce luna pot iesi la pensie?
Re: cind pot iesi la pensie
Scris de: la pensie la data: 05/20/2010 4:19am
Ati modificat stagiile in grupele de munca si am fi preferat sa va faceti mai intai clarificarile privind stagiile de munca si dupa aceia sa ne intrebati pentru a evita intrebarile repetate.
Conform noilor date raspunsul se modifica astfel:
Sporul de vechime pentru stagiile in gr I si II de munca devine 6 ani iar stagiul total de cotizare devine 37 ani si 11 luni.
Stagiul de gr II a fost echivalat dupa aprilie 2001 cu conditii deosebite iar cel de gr I a fost echivalat fie cu conditii speciale fie cu conditii deosebite si acest lucru il puteti afla la intreprinderea unde ati lucrat acest stagiu. Daca stagiul de gr I a fost echivalat cu conditii speciale atunci beneficiati de urmatoarele reduceri ale varstei de pensionare : pentru stagiul de gr I de reducere cu 1 an si pentru stagiul de gr II de reducere cu 4 ani si 6 luni totalizand o reducere totala de 5 ani si 6 luni si puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 54 ani si 6 luni adica in 16 aprilie 2010
Daca stagiul de gr I a fost echivalat cu conditii speciale atunci raspunsul anterior nu se modifica si beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 5 ani conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 55 ani, adica in 16 octombrie 2010 indeplinind si conditia sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 30 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1