Subiect "baza calcul concediu medical" Deschis de Anca Rusescu la data: 05/20/2010 6:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
baza calcul concediu medical
Scris de: Anca Rusescu la data: 05/20/2010 6:46am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Am o nelamurire cu privire la baza de calcul a contributiei individuale de asigurari sociale pe perioada unui concediu medical de 18 zile (fractura) in mai 2009. Indemnizatia de boala primita a fost de 3.300 RON + contravaloarea celor doua zile lucrate,545 RON, suma totala incasata fiind de 3.845RON. In adeverinta eliberata de Casa de pensii, veniturile realizate in acea luna sunt 545 RON, pentru zilele lucrate si de 540RON indemnizatia de boala. Mi s-a explicat de la contabilitatea firmei la care lucrez, care declarase in acest fel veniturile obtinute de mine in acea perioada, ca legea a fost modificata in 2007 iar baza de calcul este salariul minim pe economie in mai 2009, adica 540RON. Este corecta explicatia? Calculul este corect ? Va multumesc.
Re: baza calcul concediu medical
Scris de: la pensie la data: 05/21/2010 8:07am
Dupa parerea noastra explicatia data de la contabilitatea firmei este corecta deoarece legea 19.2000 actualizata pana in 2008 prevede:
„Art 23 alin (1) Baza lunara de calcul a contributiei individuale de asigurari sociale in cazul asiguratilor o constituie:
c) salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, in cazul indemnizatiilor de asigurari sociale de sanatate, corespunzator numarului zilelor lucratoare din concediul medical, cu exceptia cazurilor de accident de munca sau boala profesionala.”
„Art. 26 (1) Contributia de asigurari sociale nu se datoreaza asupra sumelor reprezentand:
a) prestatii suportate din bugetul asigurarilor sociale de stat, inclusiv cele acordate pentru accidente de munca si boli profesionale”
Ceiace noua ni se pare incorect este continutul situatiei cu stagiul de cotizare de la Casa de Pensii care contravine
art 78 alin (5) din legea 19/2000 care prevede: “Pentru perioadele asimilate, la determinarea punctajului anual al asiguratului se utilizeaza:
a) cuantumul pensiei de invaliditate sau al altor drepturi de asigurari sociale obtinute in perioadele respective, in cazurile prevazute la art. 38 alin. (1) lit. a)”
Pentru lamurirea acesteia credem ca ar trebui sa cereti explictii la Casa de Pensii deoarece dupa parerea noastra indemnizatia pentru concediu pentru incapacitate de munca se incadreaza in art 38 alin (1) lit a din legea 19/2000.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1