Subiect "Ordonanta" Deschis de BOLDEANU ION la data: 05/20/2010 8:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Ordonanta
Scris de: BOLDEANU ION la data: 05/20/2010 8:12am
Gen:M
Data nasterii:11.07.1948
Stagiul de cotizare:39 ani si 10 luni
Alte date:-Politehnica ,ingineri,curs de zi,5 ani;
-Stagiu militar satisfacut 1 an si 4 luni.
Intrebare:Revin la comentariul din 04.Oct.2009,pentru unele clarificari:
Uzina isi restrange activitatea si recurge la disponibilizari prin aplicarea "ORDANANTEI",CARE COFORM CONTRACTULUI COLECTIV DE MUNCA,toti salariatii cuprinsi in acel tabel, vor primi 20 de salarii lunare brute,cazul meu concret in suma de 60.000 lei RON,intrebarea este:aceasta suma participa la calculul cuantumului pensiei?.
Socot ca nu trebuie sa confundam "ORDONANTA" cu somajul sau aplicarea de premii de pensionare.
20.05.2010
Sa auzim numai de bine.
Re: Ordonanta
Scris de: la pensie la data: 05/21/2010 9:25am
Aveti dreptate, noi am presupus ca ceiace numiti dv “ORDONANTA" este un act legislativ cu aplicabilitate limitata la o intrepridere si in timp si nefiind publicata in Monitorul Oficial nu-i cunoastem continutul.
Noi cunoastem asemenea “Ordonante” in care angajatorii pentru a le face mai atragatoare au platit si CAS pentru angajator pe langa cel pentru angajat pentru care contributia este obligatorie.
V-am sfatuit in raspunsul anterior sa va adresati angajatorului pentru putea afla continutul acesteia si ce fel de CAS a fost platit pentru aceste salarii acordate conform contractului colectiv de munca.
Daca estimati ca este mai simplu puteti cere la Casa de Pensii situatia stagiului de cotizare dupa aprilie 2001 si aceasta este obligata sa o dea (eventual contra unei taxe). In aceasta situatie sunt continute sumele pentru care a fost platit CAS-ul si care intra in calculul pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1