Subiect "Sfaturi pentru calcularea pensiei." Deschis de Elena D, la data: 05/20/2010 2:05pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Sfaturi pentru calcularea pensiei.
Scris de: Elena D, la data: 05/20/2010 2:05pm
Buna seara.
Va rog sa/mi indicati daca am inteles bine, modul in care completez rubricile pentru calculul pensiei anticipate:
- introduc numele, data nasterii, luna si anul angajarii, mentionata in CM, data de la care am solicitat pensionarea, salariile lunare trecute in cartea de munca.
Cand si la ce rubrica trec cele cuprinse in adeverintele prvind sporurile, de grupa.si alte sporuri ?
Punctajele se calculeaza automat din program?
Totalul lunilor lucrate, le calculez eu, sau se calculeaza automat, dupa ce completez, data angajarii, data incetarii activitatii?
Mai trebuie sa stiu ceva?
Va multumesc.
Re: Sfaturi pentru calcularea pensiei.
Scris de: la pensie la data: 05/23/2010 8:17am
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul pensie si avem urmatoarele observatii:
1. Ati completat gresit data de iesire la pensie la limita de varsta . Daca nu cunosteati aceasta data trebuia sa ne intrebati pe noi dandu-ne datele necesare. Programul nostru deschide pagini anuale in functie de anul de iesire la pensie la limita de varsta completat de dv si daca ati completat anul 2003 programul a deschis pagini pana in 2003.
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiei si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 20 ianuarie 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 3 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de 7 ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 1 an si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu in conditii deosebite intre 6 si 8 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 1 an conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 58 ani si 3 luni, adica in 20 ianuarie 2011. Deci aceasta trebuie sa fie data de iesire la pensie la limita de varsta pe care o treceti in program.
2. Ati calculat gresit punctajul suplimentar pentru grupa de munca deoarece ;
-ati calculat punctajul suplimentar conform OU 100/2008 si este de doua ori gresit deoarece l-ati calculat pentru stagiul de 7 ani iar ordonanta se aplica numai pentru sporul de stagiu in cazul dv 1 an si 9 luni.
- pentru pensionarii care ies dupa noiembrie 2009 punctajul suplimentar se calculeaza conform OU 209/2008 (este mai avantajoasa si consta in majorarea cu 25 % a puntajelor calculate pe perioada stagiului de gr II).
Puteti vedea punctajele anuale facand Click pe “Datele introduse” de pe orice pagina anuala de date. Daca aveti dificultati cereti-ne ajutorul.
3 Sporurile din adeverinte le treceti in coloanele de sporuri fie in % fie in suma fixa. Daca aveti mai multe sporuri in % sau suma fixa le cumulati si le treceti in coloana respectiva.
In perioada anterioara lui aprilie 1992 nu luati in calcul sporul de vechime primit ci cel determinat conform celor explicate de noi pe forum.
Pentru dv am facut noi aceasta determinare si acesta este:
-Intre august 1974 - iulie 1979 3 %
-Intre august 1979 - august 1983 5 %
-Intre septembrie 1983 - iulie 1984 9 %
-Intre august 1984 - iulie 1989 12 %
-Intre august 1989 - martie 1992 15 %
Dupa aprilie 1992 completati sporul de vechime primit care se afla in adeverinta pana la includerea lui in salariul inscris in carnetul de munca.
4 Nu intelegem pentru ce aveti nevoie de totalul lunilor lucrate. Daca este pentru sporul de vechime trebuie sa-l calculati dv dar numai este nevoie deoarece v-am calculat noi sporul de vechime.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1