Subiect "pensia de urmas" Deschis de oprea ancuta virginia la data: 05/21/2010 9:06am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensia de urmas
Scris de: oprea ancuta virginia la data: 05/21/2010 9:06am
Gen:feminin
Data nasterii:07.10.1955
Stagiul de cotizare:23 de ani
Alte date:
Intrebare:Sotul meu a decedat in 2003si a fost pensionat medical gr.1 , boala fiind contractata in timpul si datorita indeplinirii obligatiilor militare. Vreau sa stiu daca conform legii 19, art. 68, alin.2 beneficiez de pensie de urmas si in ce conditii?
Re: pensia de urmas
Scris de: la pensie la data: 05/24/2010 9:05am
Articolul 68 alin (2) din legea 19/2000 prevede “ Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas, indiferent de varsta si de durata casatoriei, daca decesul sotului sustinator s-a produs ca urmare a unui accident de munca, a unei boli profesionale sau tuberculozei si daca nu realizeaza venituri lunare dintr-o activitate profesionala pentru care asigurarea este obligatorie sau acestea sunt mai mici de o patrime din salariul mediu brut pe economie”
In concluzie daca boala sotului dv nu a fost incadrata in categoria boala profesionala sau tuberculoza nu puteti beneficia de acest drept numai pentru faptul ca a fost contractata in perioada indeplinirii obligatiilor militare.
In ceiace priveste plafonul venitului maxim pentru care se acorda acest drept acesta este, in anul 2010, de 459 lei si se stabileste anual prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1