Subiect "Ce inseamna "Punctaj de Asigurari Sociale"?" Deschis de Culcer Ruxandra Natalia la data: 05/22/2010 11:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Ce inseamna "Punctaj de Asigurari Sociale"?
Scris de: Culcer Ruxandra Natalia la data: 05/22/2010 11:34am
Gen:F
Data nasterii:26.08.1954
Stagiul de cotizare: 31 ani
Alte date:
Intrebare: Buna ziua !
Am dorit sa utilizez Programul gratuit de calculare pensii de pe www.LaPensie.com. Una din casutele care trebuiesc completate acolo se intituleaza "Punctaj Asigurari Sociale". Deoarece dispun deja de Decizia de pensionare si Buletinul de calcul pensie, am incarcat sa gasesc acest punctaj de asigurari sociale acolo.
Intr-un singur loc din Buletinul de calcul pensie ("Punctaj anual - Totalizare) am gasit abrevierea PAS, care presupun case referea la Punctajul de asigurari sociale, dar nu sunt sigura. Era in urmatorul context :

Total puncte PAS 31.644.5
PS 3.55329 (aici era Pensia suplimentara - nota mea)
0.00000 Puncte acordate conf. OUG 209/2008
--------------------------------
35.19784

Revin, PAS de mai sus reprezinta Punctaj asigurari sociale ?
De unde se deduce, in principiu, acesta ?
Multumesc mult cui imi poate raspunde.
Re: Ce inseamna "Punctaj de Asigurari Sociale"?
Scris de: la pensie la data: 05/24/2010 9:46am
Da acel punctaj reprezinta punctaj asigurari sociale dar daca tocmai pe acesta vreti sa-l verificati nu trebuie sa-l completati in acea caseta.
Noi am prevazut aceasta caseta in cazul urmator :
Un pensionar vrea sa treaca de la pensia de invaliditate la pensia la limita de varsta.
Daca a primit pensia de invaliditate dupa 25 de stagiu de cotizare, are o decizie cu aceasta pensie si este convis ca aceasta a fost calculata corect atunci pentru calculul pensiei la limita de varsta pentru perioada anterioara deciziei de pensie de invaliditate trece numai punctajul de asigurari sociale din aceasta decizie fara a mai completa salariile pe cei 25 ani de stagiu de cotizare ci numai indemnizatia primita pe perioada pensiei de invaliditate pana la iesirea la pensie la limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1