Subiect "Veniturile din cumul si ore suplimentare" Deschis de Minola Leonovici la data: 05/23/2010 12:20pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Veniturile din cumul si ore suplimentare
Scris de: Minola Leonovici la data: 05/23/2010 12:20pm
Gen:feminin
Data nasterii:03.10.1946
Stagiul de cotizare:41 ani pana in prezent
Alte date:conferentiar universitar
Intrebare: Stimata echipa,

Intr-adevar, programul este prietenos, dar rezultatul...dezastruos. Abia am reusit sa realizez 2 puncte!!!
Eu am o vechime de 41 de ani in invatamantul superior, si in prezent sunt conferentiar.
Vreau sa va intreb daca in calcul intra:
- al 13-lea salariu
- orele suplimentare platite in sistem Plata cu Ora
- cumulul
- premierile de la sfarsit de an.
Eu nu le-am inclus, pentru ca asa spun prea putin amabilele functionare de la Rectorat, dar nu am informatii scrise.
Ma intreb daca este mai avantajos sa imi depun dosarul anul acesta, la sfarsitul anului universitar, sau sa mai astept un an, cand ar trebui obligat sa ies la pensie. Legea noua aduce ceva bun?
Va multumesc anticipat pentru intelegere.
Minola Leonovici
Re: Veniturile din cumul si ore suplimentare
Scris de: la pensie la data: 05/25/2010 6:26am
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiei si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 03 februarie 2004 la varsta standard de pensionare de 57 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 25 ani si 4 luni.
Ne pare rau ca programul de calcul pensie ca orice program care “se respecta” nu pune si suflet.
In schimb vom incerca noi prin sfaturi sa mai indreptam rezultatul care credem noi nu este asa dezastruos avand in vedere ca este 2 si ..
Astfel ca reguli generale amintim:
1. Inainte de aprilie 2001 se iau in calcul salariile tarifare si sporurile cu caracter permanent cum sunt: sporurile pentru gradele didactice, sporuri pentru indeplinirea unei functii suplimentare, sporul de vechime, veniturile obtinute prin cumul pe contracte cu timp partial (conventie civila) lucrat la alta institutie.
Nu intra in calcul orele suplimentare platite cu ora, al 13-lea salariu si primele.
Aceste prevederi sunt continute in legile 57/1974 si 49/1992.
2. Dupa aprilie 2001 intra in calcul toate veniturile pentru care s-a platit CAS, aceste venituri le puteti obtine de la Casa de Pensii, din arhiva electronica a acesteia, facand o cerere prin care cereti “Situatia stagiului de cotizare dupa aprilie 2001”.
3. Perioada cat ati urmat cursurile universitare este considerat stagiu asimilat si se ia in calcul cu salariu minim pe economie din acea perioada. Pentru a introduce in calcul perioada facultatii pe perioada acesteia trebuie selectat codul “F” fara a mai completa nimic. Completand codul “L” si punand salariul minim pe economie asa cum ati facut dv ati muncit mai mult si ati introdus o mica eroare prin calculul sporului pentru pensia suplimentara care se acorda celor care au lucrat in acea perioada cu salariu minim.
4 . Sporul de vechime nu se completeaza cel primit (am vazut ca ati completat un spor din 1989 care presupunem ca este de vechime) ci un spor determinat asa cum explicam noi pe forum la “Sporul de vechime”
Pentru dv am determinat noi acest spor si acesta este :
Intre septembrie 1974 – august 1979 3 %
Intre septembrie 1979 – august 1983 5 %
Intre septembrie 1983 – august 1984 9 %
Intre septembrie 1984 – august 1989 12 %
Intre septembrie 1989 – martie 1992 15 %
Sporurile de vechime dupa aprilie 1992 trebuiau incluse in salariul inscris in carnetul de munca. Dupa aprilie 1992 puteti introduce sporuri de vechime sau orice alt spor numai daca acestea nu au fosst incluse in salariul din carnetul de munca.
5 Pe langa aceste sporuri aveti dreptul si la un spor de 0,3 % pentru fiecare luna lucrata peste varsta standard de pensionare de 57 ani si 7 luni care pana in present a ajuns la 75 luni X 0,3 % adica 22,5%. Sporul se acorda pentru perioada dupa martie 2004.
6. In ceiace priveste avantajul iesirii la pensie anul viitor acesta este evident deoarece la punctajul total realizat se mai adauga punctajul pe un an iar media se face prin impartirea cu acelasi stagiu complet de cotizare de 25 ani si 4 luni (25,33333). Dar atentie conform legii 49/2010 angajatorul va poate incheia oricand contaractul de munca deoarece aveti varsta mai mare decat varsta standard de pensionare iar conform legii 128/1997, Statutul personalului didactic, puteti sa cereti pensie la limita de varsta in timpul anului universitar numai cu acordul inspectoratului scolar.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1