Subiect "pensie la limita de varsta" Deschis de Dinu Ioana la data: 05/24/2010 10:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie la limita de varsta
Scris de: Dinu Ioana la data: 05/24/2010 10:02am
Gen:F
Data nasterii:21.11.1959
Stagiul de cotizare:33 ani si 9 luni
Alte date:10 ani grupa I, 15 grupa II, restul fara grupa
Intrebare:
Cand si in cer conditii ma pot pensiona si care sunt documentele necesare in vederea pensionarii?
cu precizarea ca in perioada 19.08.1976-01.05.1991 am lucrat in unitate nucleara de risc radiologic II zona a 2-a de expunere la radiatii (grupa II),iar in periaoada 01.05.1991-01.04.2001 am lucrat in unitate nucleara de risc radiologic III zona a 1-a de expunere la radiatii (grupa I ), iar din 01.04.2001-prezent am lucrat in unitate nucleara de risc radiologic II zona a 2-a de expunere la radiatii.


Multumesc frumos
Re: pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 05/25/2010 9:52am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 21 noiembrie 2019 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Locurile de munca din unitatile nucleare cu risc radiologic au fost incadrate inainte de aprilie 2001 in grupele I si II de munca prin Ordinele 50/1990 si 125/1990 elaborate de catre Ministerul Sanatatii si Ministerul Muncii si Solidaritatii Sociale si dupa aprilie 2001 in grupa conditii speciale prin legea 19/2000 si legea 226/2006. Deoarece nu stim cum au fost incadrate locurile dv de munca conform acestor acte normative luam in calcul incadrarile in grupele de munca indicate de dv .
Pentru stagiul de 10 ani de gr I beneficiati de un spor de stagiu de 5 ani iar pentru stagiu de 15 ani de gr II de un spor de stagiu de 3 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de peste 42 ani.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceste grupe au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazuta in noua lege a pensiilor 19/2000.
Pentru a afla cum a fost echivalat locul de grupa I va adresati societatii in care s-a aflat locul de munca in gr I.
Noi presupunem ca stagiul dv de grupa I a fost echivalat cu conditii speciale iar stagiul de gr II cu conditii deosebite.
In acest caz pentru stagiu dv in conditii speciale de 10 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 5 ani.
Pentru stagiul de15 ani in gr II echivalat prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 3 ani.
Cumuland cele doua reduceri ale varstei de pensionare rezulta un total de 8 ani care va da dreptul la iesirea la pensie la limita de varsta in 21 noiembrie 2011.
Daca se adopta legea unitara a pensiilor (noi presupunem cu 1 ianuarie 2011) si se mentin prevederile din proiect, datele de mai sus se modifica astfel :
-Data de iesire la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca se amana cu 2 ani si 5 luni si devine 21 martie 2022 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 5 luni iar stagiul minim de cotizare ramane 15 ani.
- Data de iesire la pensie la limita de varsta, cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca devine 21 martie 2014.

Pentru documentele pe care trebuie sa le contina dosarul de pensionare este bine sa va interesati in perioada anterioara depunerii acestui dosar deoarece pana atunci prevederile legale se mai pot schimba.
Este preferabil sa procurati de acum de la angajator adeverinte de certificare a stagiului in grupele de munca cu incadrarea clara in actele normative enumerate de noi mai sus.
Deasemeni puteti sa cereti de la angajator o adeverinta cu sporurile obtinute de dv inainte includerea lor in carnetul de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1