Subiect "reducere stagiu cotizare" Deschis de Radu C la data: 05/24/2010 10:06am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reducere stagiu cotizare
Scris de: Radu C la data: 05/24/2010 10:06am
Gen:M
Data nasterii:02.02.1950
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:Legea 341
Intrebare:Legea 341 prevede reducerea varstei de pensionare la limita de varsta cu 5 ani. O logica normala ar spune ca ar trebui redus si stagiul de cotizare la 30 de ani. Pentru un eventual proces cu Casa de pensii am vreo sansa sa obtin acest lucru? Exista o cale legala? Multumiri.
Re: reducere stagiu cotizare
Scris de: la pensie la data: 05/25/2010 10:20am
Logica dv nu este asa de normala pe cat vi se pare.
Legiuitorul a prevazut distict reducerile varstei de pensionare si ale stagiului complet de cotizare asfel :
-In cazul stagiilor de cotizare in conditii speciale se acorda aceiasi reducere a varstei de pensionare si a stagiului complet de cotizare.
-In cazul incadrarii in diferite de grade de handicap se prevad reduceri diferite ale stagiului complet de cotizare fata de reducerile varstei de cotizare.
- In cazul celor care au stagii de cotizare in conditii deosebite, a femeilor care au nascut si crescut 3 copii sau mai mult, al cadrelor didactice beneficiare ale legii 128/1997, al persoanelor persecutate din motive politice beneficiare ale legii 118/1990 si a celor care beneficiaza de drepturile prevazute prin legea 341/2004 se acorda numai reducerea varstei standard de pensionare fara reducerea stagiului complet de cotizare.
In concluzie noi consideram ca nu aveti sanse sa obtineti reducerea stagiului complet de cotizare prin actionarea in justitie a Casei de Pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1