Subiect "calcul corect pensie" Deschis de salagean niculae la data: 05/24/2010 2:45pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul corect pensie
Scris de: salagean niculae la data: 05/24/2010 2:45pm
Gen:F
Data nasterii:24.07.1953
Stagiul de cotizare:33 ani,din care 26 ani in grupa a doua
Alte date:angajare pe 01.08.1970,
Intrebare:Exista o posibiliatte de recalculare a pensiei, avand in vedere ca pe acest calculator,fara a introduce sporurile de vechime,a reiesit o pensie cu 100 de lei mai mare?Decat cea calculata de Casa de pensii !
Exista stagii de somaj intre 24.03.1997-18.12.1997 si 30.11.2000-26.08.2001,in care s-a beneficiat de indemnizatia de somaj,precum si stagii de somaj fara a beneficia de venituri:29.11.2001-17.12.2001
As dori daca exista cineva care poate face o recalculare, contra cost, a datelor din Carnetul de munca,sa fiu contactat la email:nicesalagean@yahoo.com
MULTUMESC,
Nicu
Re: calcul corect pensie
Scris de: la pensie la data: 05/26/2010 1:56am
Nu avem nimic impotriva sa va calculati contracost pensia dar in aceasta privinta nu va putem ajuta.
Totusi trebuie sa stiti ca rezultatul unui calcul depinde si de datele introduse asa cum o mancare depinde si de calitatea alimentelor introduse.
Am verificat si noi datele introduse de dv si desi nu cunoastem ce fel de pensie ati obtinut, pe langa lipsa sporurilor si a datelor din perioada somajului am observat doua erori.
1. Ati completat cu “da” caseta 25 ani in conditii speciale iar dv ati avut 26 ani de stagiu in grupa II care a fost echivalat prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite”, aceasta eroare creste valoarea pensiei cu 40 %.
2. Ati completat caseta Punctaj suplimentar grupa de munca cu 6,5 puncte. Acest punctaj este calculat gresit si nu insistam in explicatii. Corect este sa completati punctajul din decizia de pensionare litera G 1 de la rubrica “Numar puncte conf. OU 209/2008”
Puteti sa va analizati singur calculul daca studiati “Buletinul de calcul” al pensiei pe care Casa de Pensii trebuia sa vi-l ataseze deciziei de pensionare. Daca nu l-ati primit cereti-l printr-o cerere la Casa de Pensii.
Tot din acest bulletin de calcul puteti determina ce suma introduceti pe perioada somajului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1