Subiect "pensie anticipata" Deschis de SPATARU ELENA la data: 05/24/2010 4:07pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: SPATARU ELENA la data: 05/24/2010 4:07pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna seara ,

Ma numesc Spataru Elena si sunt nascuta la data de 01.04.1952 . Am o vechime de 14 ani si 8 luni realizata in conditii normale . Imi puteti spune daca pot iesi la pensie anticipata sau o alta varianta ( anticipata partial ) . Sau daca nu mai este valabila pensia anticipata , in ce conditii as mai putea iesi la pensie si cand ? Va multumesc din suflet .
Re: pensie anticipata
Scris de: alecu erica la data: 05/26/2010 1:58am
Gen:feminin
Data nasterii:21 01 1959
Stagiul de cotizare:32
Alte date:8 ani grupa 1 dee munca 15 ani grupa 2 de munca
Intrebare:de care pensie pot beneficia
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 05/26/2010 2:09am
Pentru Spataru Elena
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiei si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 01 mai 2011 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare de 28 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 13 ani si 2 luni.
Nu puteti beneficia de pensie anticipata deoarece pentru aceasta se pune conditia sa aveti stagiul de cotizare de 38 ani si 2 luni si nici de pensie anticipata partiala deoarece pentru aceasta trebuie sa aveti stagiul de cotizare de 28 ani si 2 luni.
Daca se adopta legea unitara a pensiilor (noi presupunem cu 1 ianuarie 2011) si se mentin prevederile din proiect, datele de mai sus nu se modifica.
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 05/26/2010 4:14am
Pentru Alecu Erica
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru stagiile in grupele de munca, in 21 ianuarie 2019 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data locurile de munca in grupele de munca au a fost echivalate astfel:
Stagiile de gr I fie cu grupa conditii speciale prin legea 226/2006 fie cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 iar stagiile de gr II cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001.
Modul de echivalare a stagiului dv de gr I il puteti afla la intreprinderea unde ati lucrat.
Pentru stagiile de gr I si II beneficiati de sporuri de vechime astfel: Pentru stagiul de 8 ani in gr I de un spor de vechime de 4 ani iar pentru stagiul de 15 ani in gr II beneficiati de un spor de vechime de 3 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare si rezulta un stagiu total de cotizare de 39 ani si 9 luni.
In functie de modul de echivalare al locului de munca de gr I exista urmatoarele variante de pensionare:
Varianta 1
Daca locul de munca de gr I, a fost echivalat cu conditii speciale prin prevederile legii 226/2006, pentru un stagiu in aceasta grupa de 8 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 4 ani.
Pentru stagiul stagiu de cotizare in gr II, echivalata in conditii deosebie, intre 14 si 16 ani se acorda reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani.
Cumuland cele doua reduceri rezulta o reducere totala a varstei de pensionare de 7 ani pentru care puteti sa va pensionati la limita de varsta la varsta de 53 ani, adica in 21 ianuarie 2012 indeplinind si conditia ca sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 26 ani.
Varianta 2
Daca stagiile de gr I si II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu conditii deosebite pentru un stagiu in aceste conditii intre 22 si 24 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 5 ani si puteti sa va pensionati la limita de varsta la varsta de 55 ani adica in 21 ianuarie 2014 indeplinind si conditia ca sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 30 ani.
Daca se adopta legea unitara a pensiilor (noi presupunem cu 1 ianuarie 2011) si se mentin prevederile din proiect, datele de mai sus se amana cu 2 ani astfel :
-Data de iesire la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca devine 21 ianuarie 2021 la varsta standard de pensionare de 62 ani, stagiul complet de cotizare de 32 ani iar stagiul minim de cotizare ramane 15 ani.
- Data de iesire la pensie la limita de varsta, cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca devine 21 ianuarie 2014 in varianta 1 si 21 ianuarie 2016 in varianta 2.
Re: pensie anticipata
Scris de: popovici la data: 05/28/2010 7:07am
Gen: F
Data nasterii: 10 FEBRUARIE 1953
Stagiul de cotizare:33 ANI
Alte date:LUCREZ IN INVATAMANT
Intrebare: am si eu o intrebare? Se mai poate iesi la pensie din invatamant cu reducerea varstei? M
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 05/29/2010 4:40am
Pentru Popovici
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiei si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 10 iunie 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare de 28 ani si 8 luni si stagiul minim de 13 ani si 8 luni.
Conform legii 128/1997 Statutul personalului didactic, daca aveti un stagiu lucrat cu statut de personal didactic de minim 25 ani aveti dreptul sa va pensionati, dupa incheierea anului scolar, inainte de data de mai sus cu maxim 3 ani.
In concluzie puteti sa va pensionati cu pensie la limita de varsta in acest an dupa incheierea anului scolar.
Acest drept este mentinut si prin proiectul legii unitare a pensiilor care presupunem ca va intra in vigoare dupa 1 ianuarie 2011.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1