Subiect "pensie invaliditate sau anticipata ?" Deschis de Cristofor la data: 05/26/2010 10:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie invaliditate sau anticipata ?
Scris de: Cristofor la data: 05/26/2010 10:00am
Gen:
Data nasterii:08.09.1948
Stagiul de cotizare:40ani si 6 luni(fara perioada de pensionare de invaliditate)
Alte date:pensionat de invaliditate 06.03.2007
Intrebare:Sunt pensionat la 06.03.2007 cu pemsie de invaliditate gradul-ll-
Intrebare :cum este mai bine sa raman la pensie de invaliditate sau sa ma pensionez anticipat .
Rugam un raspuns urgent.
Cu multumiri.
Re: pensie invaliditate sau anticipata ?
Scris de: la pensie la data: 05/27/2010 1:42am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 08 martie 2013 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani.
Pensia de invaliditate este avantajoasa din doua puncte de vedere :
1. Este mai mare deoarece aceasta a fost calculata la fel cu pensia la limita de varsta fara reducere.
Dumneavoastra nu aveti dreptul la pensie anticipata (nediminuata) deoarece pentru aceasta trebuie sa aveti stagiul de cotizare de 44 ani si aveti dreptul la pensie anticipata partiala care daca ati cere-o incepand cu 01 iunie 2010 ar fi diminuata cu cca 7 %.
2. Perioada cat aveti pensia de invaliditate este luata in calculul pensiei la limita de varsta echivalent cu a unui salariat care a avut salariu egal cu pensia dv de invaliditate si deci pensia dv la limita de varsta va creste. Nu acelasi lucru se intampla cu pensia anticipata partiala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1