Subiect "pensia suplementara" Deschis de Megelea Mioara la data: 05/26/2010 12:57pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensia suplementara
Scris de: Megelea Mioara la data: 05/26/2010 12:57pm
Gen:F
Data nasterii:3.04.1951
Stagiul de cotizare:34 ANI O LUNA SI 21 ZILE
Alte date:Stagiu asimilat 4 ani
Intrebare:Va rog frumos sa-mi spuneti pensia suplimentara de 2% si 3% nu se mai ia in calcul la pensie? Mi-am calculat pensia si cand mi-a venit decizia constat ca este o diferenta mare. Ma uit in legea modificata pe 2009 si constat ca este taiat art. 165 Este adevarat?
Re: pensia suplementara
Scris de: la pensie la data: 05/27/2010 3:42am
Punctajul pentru contributia la pensia suplimentara este calculat in continuare. Nu cunoastem nicio prevedere legala care sa anuleze art 165 din legea 19/2000.
Suntem curiosi unde ati gasit legea modificata cu eliminarea acestui articol. Daca puteti sa ne indicati aceasta adresa.
Pentru a face o comparatie intre calculul facut de Casa de Pensii si dv analizati buletinul de calcul al pensiei care trebuia sa fie anexat deciziei de pensionare. Daca nu ati primit acest buletin cereti-l. Punctajul pentru pensia suplimentara in buletinul de calcul de la Casa de pensii este evidentiat separat iar in programul nostrum este inclus in punctajul anual.
Am verificat si noi datele introduse de dv in program si credem ca ati comis cel putin o eroare si anume
- Credem ca o mare perioada de timp ati completat aceleasi sporuri si in % si in suma fixa. Acelas spor se completeaza fie in % fie in suma fixa asa cum a fost acordat.
- De la angajare o mare perioada de timp ati completat un spor de 2 % care nu stim ce reprezinta. Punctajul suplimentar pentru contributia la pensia suplimentara este calculat automat de programul nostrum fara a completa nicio rubrica.
-Din mesajele anterioare stim ca aveati ceva probleme cu plata contributiei la pensie de catre angajator.
Re: pensia suplementara
Scris de: MEGELEA MIOARA la data: 05/27/2010 4:11am
Gen:F
Data nasterii:1.03.1951
Stagiul de cotizare:34 ANI
Alte date:
Intrebare:Va multumesc din suflet pentru raspuns, dupa ce am scris am consultat mai atent legea si mi-am dat seama ca imprimanta mi-a listat art 165 cu taieturi peste fiecare pct.
Din ceea ce mi-ati scris mi-am dat seama ca am gresit la introducere o sa refac calculul, o sa cer si Buletinul fiindca abia ieri am primit decizia.
Daca mai am ceva neclaritati o sa va mai deranjez in zilele urmatoare.
In ceea ce priveste contributia am primit de la Casa de Pensii stagiul de cotizare{ contra cost} si de cand viramentele se fac in contul unic este suficient depunerea declaratiei(mi-au spus si de la Bucuresti si o doamna de aici bineinteles mai pe soptite}.
Ozi buna.
Re: pensia suplementara
Scris de: MEGELEA MIOARA la data: 05/27/2010 4:29am
Gen:F
Data nasterii:1.03.1951
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Ma scuzati am uitat sa va intreb daca si sporurile de vechime se calculeaza automat pana la 1 aprilie 1992?
Re: pensia suplementara
Scris de: la pensie la data: 05/27/2010 4:50am
Programul nostru de calcul nu calculeaza automat sporul de vechime acesta trebuie introdus de dv. In perioada inainte de aprilie 1992 sporul de vechime se determina asa cum am explicat noi pe forum si cum de altfel l-ati calculat si dv si l-ati introdus insa acesta trebuie introdus numai in % pentruca restul calculelor le face programul.
Determinarea automata a sporului de vechime este facuta de programul de calcul al Casei de Pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1