Subiect "iesire la pensie" Deschis de NEGOITA VASILE la data: 05/27/2010 3:56pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
iesire la pensie
Scris de: NEGOITA VASILE la data: 05/27/2010 3:56pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna seara,
Ma numesc Negoita Vasile si sunt nascut la data de 24.06.1959 . Am lucrat 21 de ani in grupa I de munca , procent 100% pana la 01.04.2001 si 9 ani in conditii deosebite de munca in perioada 01.04.2001 pana la zi . Am rugamintea sa-mi spuneti cand pot iesi la pensie . Va multumesc foarte mult .
Re: iesire la pensie
Scris de: la pensie la data: 05/28/2010 3:59am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 24 iunie 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiul anterioar in aceasta grupa a fost echivalat cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000. In cazul dv presupunem ca a fot echivalata cu conditii deosebite
Pentru stagiul in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 10 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de peste 40 ani.
In functie de prevederile legii pensiilor 19/2000 pot fi 2 variante de pensionare :
Varianta 1
Daca cei 20 ani de gr I i-ati lucrat in minerit in procent de minim 50 % in subteran aveti dreptul la pensie la limita de varsta la varsta de 45 ani adica si in present.
Varianta 2
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu in conditii speciale de 21 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 8 ani
Pentru stagiul de cotizare in conditii deosebite de 9 ani aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni
Cumuland cele doua reduceri rezulta o reducere totala de 9 ani si 6 luni si iesirea la pensie la limita de varsta in 24 decembrie 2014.
Varianta 3
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cumulat cu stagiul lucrat in conditii deosebite realizati un stagiu in aceste conditii de 30 ani pentru care aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 7 ani si iesirea la pensie la limita de varsta in 24 iunie 2017.
Pentru a afla cum a fost echivalat locul de grupa I va adresati societatii in care s-a aflat locul de munca in gr I.
Daca va fi adoptata legea unitara a pensiilor ( noi presupunem din 1 ianuarie 2011) si se vor mentine prevederile din proiect atunci datele de mai sus nu se modifica in cazul variantei reducerea varstei de pensionare creste la 10 ani si puteti iesi la pensie la limita de varsta in 24 iunie 2014.
In variantele 1 si 3 nu intervin nicio modificare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1