Subiect "pentru perioada de dinainnte de 2001, punctajul lunar se calculeaza pe baza venitului brut (salariu+sporuri+prime+ al 13 lea salariu) sau pe baza salariului inscris in cartea de munca. mentionez ca in martie 2010 am iesit la pensie la limita de varsta. Multumesc pentru raspuns" Deschis de Lascu Maria la data: 05/28/2010 3:21pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pentru perioada de dinainnte de 2001, punctajul lunar se calculeaza pe baza venitului brut (salariu+sporuri+prime+ al 13 lea salariu) sau pe baza salariului inscris in cartea de munca. mentionez ca in martie 2010 am iesit la pensie la limita de varsta. Multumesc pentru raspuns
Scris de: Lascu Maria la data: 05/28/2010 3:21pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: pentru perioada de dinainnte de 2001, punctajul lunar se calculeaza pe baza venitului brut (salariu+sporuri+prime+ al 13 lea salariu) sau pe baza salariului inscris in cartea de munca. mentionez ca in martie 2010 am iesit la pensie la limita de varsta. Multumesc pentru raspuns
Scris de: la pensie la data: 05/29/2010 3:55am
In perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 baza de calcul a pensiei o constituie baza de calcul a pensiei conform vechii legi a pensiilor 3/1977 stabilita prin legea 57/1974 modificata prin legea 49/1992 si care prevad ca pe langa salariul tarifar sa fie luate in calcul si sporurile cu caracter permanent fara : prime, al 13-lea salariu, sumele castigate in accord, diurne de deplasare, indemnizatii de deplasare sau transfer si alte sume primate care nu aveau character permanent.
Aceasta baza de calcul este explicata pe larg in anexa la OU 4/2005.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1