Subiect "IMPOZITE RETINUTE DIN PENSII" Deschis de AURA la data: 05/31/2010 5:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
IMPOZITE RETINUTE DIN PENSII
Scris de: AURA la data: 05/31/2010 5:15am
Gen:F
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va rog sa ma lamuriti si pe mine , in noile conditii(reducerea pensiilor cu 15%) care este pensia neta pe care o voi incasa incepind cu luna iunie 2010), daca in mai am avut 1960 RON(cit reprezinta impozit, contributii asigurari sociale).Multumesc.
Re: IMPOZITE RETINUTE DIN PENSII
Scris de: la pensie la data: 06/01/2010 1:34am
Dupa cum stiti si dv nu a fost inca adoptat actul normativ prin care se stabileste modul de reducere a pensiilor si termenul de aplicare.
Opinia noastra este :
-Nu putem discuta de reducerea pensiilor pe luna iunie deoarece regula este ca intr-o anumita luna sa fie platite pensile in evidenta la data de 1 ale lunii respective. Deci azi fiind 1 iunie in evident ca dv figurati cu aceiasi pensie din luna mai.
- Modalitatea de aplicare a reducerii va fi prin reducerea valorii punctului de pensie cu 15 % adica de la 732,8 lei la cca 622,9 lei .
-In aceste conditii valoarea pensiei dv va scadea la 1666 lei iar retinerile de impozit si de contributie pentru asigurari de sanatate pot fi calculate pe site-ul nostru cu programul “Impozit pensie” accesibil de pe pagina principala a site-lui. Introducand in acest program suma 1666 lei rezulta
Contributie pentru asigurare de sanatate (CASS): 37 lei
Impozit: 101 lei
Rest de plata: 1528 lei
- Presupunem ca data de reducere a pensiei va fi de la inceputul unei luni pentruca daca este din cursul lunii se complica mult calculele.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1