Subiect "noua lege" Deschis de cristina.cudin la data: 05/31/2010 7:18am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
noua lege
Scris de: cristina.cudin la data: 05/31/2010 7:18am
Gen:F
Data nasterii:25.12.2010
Stagiul de cotizare:35 + 4 luni
Alte date:
Intrebare : Va scriu din nou ca sa-mi cer scuze pentru greseala de a-mi scrie data nasterii eronat ( in loc de 25.12.1955 am scris 25.12.1956 ),dar nu am observat pina nu am primit raspuns de la dstra (care si el era raportat la greseala mea). Totusi incerc din nou...
Am Certificat de handicap sever din anul 1991. Conf.actualei legi (19/2000) am dreptul la pensionare anticipata partiala cu luna dec.2010 si cu o penalizare de 15%. Cum pens.anticip.part. sunt sistate cu data de 01.06.2010, voi indeplini conditia de pensionare part.anticip. in mai 2011 si cu o penalizare mult mai mare dupa noua lege a pensiei (care si eu cred ca va intra in vigoare cu 01.01.2011).
In anul 2011 depasesc 20 ani de munca in calitatea de handicap sever ( care mi-ar da dreptul la o reducere cu 10 ani a varstei de pensionare) Intrebarea mea este urmatoarea: Pentru a indeplinii conditia de pensionare (avand peste 20 ani de munca cu handicap sever) este, sau nu necesar ca handicapul sa fi fost PREEXISTENT conditiei de angajat (platitor de cas). Va multumesc anticipat pentru raspuns
Re: noua lege
Scris de: la pensie la data: 06/01/2010 2:30am
Ne pare rau ca trebuie sa va sfatuim ca atunci cand vreti sa cereti o informatie trebuie sa dati datele necesare analizei si inainte de postare text mai cititi-l inca odata si indreptati eventualele erori.
Si acest mesaj contine urmatoarele erori :
-Data de nastere este gresita. Din fericire ati explicat in text data de nastere si am inteles care este adevarul
-Am explicat in raspunsul anterior ca nu exista handicap sever ci : handicap grav, handicap accentuat si handicap mediu.
In aceste conditii trebuie si la acest raspuns sa facem presupunerea ca aveti handicap accentuat.
Conform actualei legi a pensiilor 19/2000 aveti dreptul la pensie anticipata partiala din 25 decembrie 2010 dar asa cum presupuneti daca se va emite un act normativ de sistarea pensiilor anticipate partiale nu veti putea beneficia de acest drept.
Conform legi unitare a pensiilor aveti dreptul la pensie anticipata incepand cu 25 mai 2011 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 5 luni, stagiul minim de cotizare ramane 15 ani iar diminuarea va fi de 45 %.
Pentru a beneficia de reducerea varstei de pensionare pentru handicap nu trebuie sa aveti certificatul de handicap inainte de a va angaja ci sa lucrati perioada ceruta dupa dobandirea starii de handicap. Deci veti putea beneficia de reducerea cu 10 ani a varstei de pensionare atunci cand indepliniti conditia sa fi lucrat un stagiul de cotizare de doua treimi din stagiul complet de cotizare dupa dobandirea handicapului accentuat.
Dar atentie stagiul cu handicap accentuat dupa noua lege devine 20 ani 3 lun si 10 zile adica doua treimi din 30 ani si 5 luni cat veti avea dv stagiul complet de cotizare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1