Subiect "calcul cind pot iesi in pensie" Deschis de silviu la data: 06/01/2010 3:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul cind pot iesi in pensie
Scris de: silviu la data: 06/01/2010 3:22am
Gen:m
Data nasterii:15septembrie1953
Stagiul de cotizare:5ani4luni gradul1 19ani9zile gradul3 un an somaj si din 1oct1999 pnsie de boala gradul2
Alte date:
Intrebare:
Re: calcul cind pot iesi in pensie
Scris de: la pensie la data: 06/02/2010 2:36am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 15 septembrie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Presupunem ca ati vrut sa spuneti ca aveti un stagiu de cotizare de 5 ani si 4 luni lucrat in grupa I de munca.
Grupa I de munca a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiul anterioar in aceasta grupa a fost echivalat cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000.
Pentru stagiul in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 2 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu perioada in care ati avut pensie de invaliditate care se considera stagiu asimilat.
Pentru a afla cum a fost echivalat locul de grupa I va adresati societatii in care ati lucrat acest stagiu.
Daca stagiul dv de gr I a fost echivalat cu conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si iesirea la pensie la limita de varsta in 15 septembrie 2016. Daca a fost echivalat cu conditii deosebite nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare deoarece aceasta se da numai pentru stagii mai mari de 6 ani si in acest caz data de iesire la pensie ramane 15 septembrie 2018.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1