Subiect "pensie invaliditate" Deschis de oncescu lenuta la data: 06/02/2010 1:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie invaliditate
Scris de: oncescu lenuta la data: 06/02/2010 1:57am
Gen:feminin
Data nasterii:12.05.1962
Stagiul de cotizare:31 ani
Alte date:12ani gr1 si 8ani grupa 2 restul anilor sunt la grupa 3 .Am lucrat la CFR si am 2 copii.

Intrebare:de curand am fost operata de hernie abdominala ,sufar si de hipertensiune arteriala.pot beneficia de pensie de invaliditate
Re: pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 06/03/2010 4:45am
Conform noii legi a pensiilor care va intra in vigoare de la 1 ianuarie 2011 si a anului de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca, in 12 ianuarie 2026 la varsta standard de pensionare de 63 ani si 8 luni si stagiul complet de cotizare de 33 ani si 8 luni.
Reducerea varstei de pensionare poate fi de 4 ani si 6 luni sau de 7 ani si 6 luni in functie de grupa cu care a fost echivalat stagiul dv de gr I dupa aprilie 2001 (conditii deosebite sau conditii speciale)
Incadrarea in gradele de invaliditate o face numai comisia de expertiza a capacitatii de munca la propunerea medicului curant si numai daca a fost diminuata capacitatea dv de munca sub 50 %. In concluzie noi nu va putem da nicio informati in acest caz.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1