Subiect "Stagiu minim de cotizare" Deschis de Mihail Voiculescu la data: 06/05/2010 5:37am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Stagiu minim de cotizare
Scris de: Mihail Voiculescu la data: 06/05/2010 5:37am
Gen: Masculin
Data nasterii: 04.08.1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Stagiu minim de cotizare
Stimate Doamne, Stimati Domni
- Ce trebuie sa fac pentru a avea in Romania stagiu minim de cotizare de 15 ani.
- In Romania am lucrat perioadele:
1. 21 Sept. 1983 - 24 Noiembrie 1985
2. 01 Febr. 2003 - Pina in prezent 2010 (Luna Iunie)
Total perioada lucrata: 9 ani si 7 luni.
- Momentan lucrez in continuare in Romania
- Intrebare este:
1. In cazul in care imi voi incheia activitatea in Romania ce va trebui sa fac pentru a se putea completa perioada de cotizare minima de 15 ani ?
2. In cazul in care platesc o cotizatie lunara, sa zicem de 400 Lei / luna (4800 Lei / an) pentru a completa restul de ani necesari, ce inseamna plata acestei sume la calculul punctului de pensie dupa valoarea punctului actual si al legilor actuale in viguare.

Cu stima

Mihail Voiculescu
Re: Stagiu minim de cotizare
Scris de: la pensie la data: 06/07/2010 1:04am
Conform anexei 3 la legea actuala a pensiilor 19/2000 si a anului de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare, in 04 august 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul minim de cotizare poate fi completat astfel:
-Lucrand in continuare si cotizand la pensie.
-Valorificand stagiile de cotizare asimilate pentru stagiu militar sau studii superioare.
-Incheind cu Casa de Pensii un Contract de Asigurare Sociala. Conform actualei legi a pensiilor cat si a viitoarei legi a pensiilor (prevederile din proiect) pot incheia Contract de Asigurare Sociala numai persoanele care pe aceasta perioada au domiciliul in Romania.
-Valorificad stagiile de cotizare (numai ca vechime fara a intra in calculul punctajului pensiei) realizate in strainatate intr-o tara cu care Romania are incheiat Acord bilateral in domeniul pensiilor. Romania are incheiate acorduri bilaterale cu toate tarile din Uniunea Europeana (inclusiv Germania).
Modul de recunoastere a stagiului de cotizare in strainatate il aflati adresandu-va Casei Nationale de Pensii (CNPAS) sau acesand site-ul CNPAS la adresa http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
“Integrare Europeana”
“Relatii europene”
In privinta eficientei contributiei lunare pe care intentionati sa o platiti putem sa va spunem ca aceasta este foarte mica si fara a intra in detalii va precizam ca opinia noastra este ca acest tip de contract de completare a stagiului de cotizare este oportun sa se incheie numai pentru suma minima obligatorie care se stabileste anual. In anul 2010 suma minima asigurata este de 459 de lei pentru care se plateste o contributie lunara de 144 lei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1