Subiect "Cuantum pensie de boala" Deschis de NISTOR ELISABETA la data: 06/09/2010 1:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cuantum pensie de boala
Scris de: NISTOR ELISABETA la data: 06/09/2010 1:16am
Gen:F
Data nasterii:24.04.1961
Stagiul de cotizare:32 de ani
Alte date:Am doi copii si un an am fost in crestere a copilului fara plata
Intrebare:Buna ziua |Sunt operata cu cancer la san,am glaocom la ambele ochiuri ,sufar de hipertensiune arteriala ,de cardiopatie ischemica ,de coxartroza la soldul drept,hernie de disc la L4 si 5 ,de artrita ,circulatia sangelui in piciorul drept este de 0.37 si in piciorul stang de 0.9 si din cauza durerii la sold si la picior ma deplasez foarte greu.Intrebarea mea este:daca ma pensioneaza pe caz de boala cam cat ar fii pensia de invaliditate,deoarece am un credit la banca pe 17 ani .Mentionez ca salariul meu de incadrare cf noua lege de salarizare este de 2585 lei,si mi-e teama ca nu o sa pot plati rata de 264 Euro/luna.Va rog frumos daca puteti sa-mi raspundeti aproximativ cam cat o sa fie pensia. Va multumesc frumos si va doresc sanatate.
Re: Cuantum pensie de boala
Scris de: la pensie la data: 06/10/2010 1:00am
Ne pare rau ca nu va putem estima pensia de invaliditate deoarece aceasta depinde de toate salariile (veniturile) avute pe toata perioada de cotizare.
In acest scop al estimarii pensiilor am postat noi pe site programul de calcul pensie.
In cazul dv deoarece aveti realizat stagiul complet de cotizare calculul pensiei de invaliditate se face identic cu al pensiei la limita de varsta.
Datele pe care trebuie sa le introduceti in program sunt:
Inainte de aprilie 2001 :
- Salariile tarifare pe care le gasiti in carnetul de munca de pe care puteti cere o copie de la angajator.
-Sporurile castigate pana in aprilie 1992 (pana la introducerea lor in salariul inscris in carnetul de munca). Acestea pot fi cerute de la angajator.
-Sporul de vechime se determina conform celor explicate de noi pe forum la “Sporul de vechime”
Dupa aprilie 2001 se introduc in program sumele pentru care s-a platit CAS. Aceste sume pot fi cerute la Casa de Pensii cerand prin o cerere “Situatia stagiului de cotizare”
Dupa ce obtineti aceste date si le introduceti in program ne cereti ajutorul si vom controla corectitudinea introducerii datelor.
Va dorim succes si multa sanatate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1