Subiect "COMPLETARE DOSAR PENSIE" Deschis de DOINITA B la data: 06/09/2010 6:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
COMPLETARE DOSAR PENSIE
Scris de: DOINITA B la data: 06/09/2010 6:59am
Gen:F
Data nasterii:12.07.1955
Stagiul de cotizare:33 ani, 6 luni
Alte date:Am depus dosarul de pensionare anticip. part. pe 01.06.2010, cu specificare in CM "propus pt. PAP", dar mai lucrez cu CIM doar pana la 30.06.2010, intentionand sa demisionez conf. art. 79 (Codul muncii)15 zile preaviz.
Intrebare:Pana pe ce data pot sa atasez (sa completez) la dosarul de pensionare dovada incetarii calitatii de asigurat, astfel incat incepand cu 01.07.2010 sa intru in drepturi de plata la pensie? Va multumesc anticipat.
Re: COMPLETARE DOSAR PENSIE
Scris de: la pensie la data: 06/10/2010 2:15am
Dv aveti dreptul la pensie anticipata partiala incepand cu data de 12 iulie 2010 si in acest caz daca depuneti dovada incetarii activitatii inainte de aceasta data pensia va fi platita incepand cu data de 12 iulie 2010 de cand aveti acest drept. Faptul ca vi s-a permis depunerea dosarului inainte de a avea dreptul la pensie anticipata partiala nu inseamna ca avei dreptul la pensie anterior datei de 12 iulie 2010.
In privinta intentiei dv de a demisiona sfatul nostru este sa reflectati mai mult si sa nu faceti acest gest decat atunci cand veti primi instiintarea ca a fost aprobat dosarul sau la primirea deciziei de pensionare deoarece riscati sa nu aveti nici salariu si nici pensie.
Re: COMPLETARE DOSAR PENSIE
Scris de: Doinita B la data: 06/11/2010 4:06am
Gen:F
Data nasterii:12.07.2010
Stagiul de cotizare:33 ani, 6 luni
Alte date:Va multumesc pentru raspuns, dar daca-mi permiteti as avea o rectificare, si anume, dosarul de PAP l-am depus conform legii 49/2010, cu 30 zile caled. inainte de indeplinirea conditiilor de pensionare (01.07.2010), deci considerand luna in care m-am nascut si nu ziua de 12, cel putin asa mi s-a spus de la casa de pensii , si asa am inteles eu ,ca am dreptul la pensie incepand cu luna iulie 2010 si asa am specificat si in cerereaa de pensionare, daca nu era corect nu-mi primea dosarul.
Intrebare:Reconsiderand completarile, daca mai aveti o sugestie la intrebarea precedenta, va multumesc anticipat.
Re: COMPLETARE DOSAR PENSIE
Scris de: D.D. la data: 06/11/2010 1:49pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:In ce judet locuiti ca ma intereseaza si pe mine acest punct de vedere.
sunt nascut pe 30.07. si as vrea sa depun dosarul PAP cat mai repede
Re: COMPLETARE DOSAR PENSIE
Scris de: la pensie la data: 06/12/2010 3:51am
Este o neclaritate numai din partea dv.
Dv aveti dreptul la pensie anticipata partiala din data de 12 iulie 2010 si daca pana la aceasta data veti depune dovada incetarii activitatii si va fi aprobat dosarul dv de pensionare veti primi pensie pe luna iulie asa cum sustineti dv dar calculata numai pentru perioada de la 12 la 31 iulie asa cum am precizat noi in raspunsul anterior iar pensia din luna iulie va fi platita in luna august cumulata cu pensia pe luna august.
Noi insa va mai sfatuim inca odata sa reflectati la propunerea noastra de a astepta ca mai intai sa primiti confirmarea ca a fost aprobat dosarul de pensie si dupa aceia sa incetati activitatea.
Re: COMPLETARE DOSAR PENSIE
Scris de: Doinita B la data: 06/14/2010 3:17am
Gen:F
Data nasterii:12.07.2010
Stagiul de cotizare:33 ani si 6 luni
Alte date: Va multumesc pentru raspuns. Am inteles si aveti perfecta dreptate referitor la calculul pensiei pe luna iulie. Doresc incheierea activitatii pana la primirea deciziei de pensionare, cu riscul meu, deoarece locuiesc f. departe de sediul societatii si nu-mi mai permite sanatatea sa fac naveta Bucuresti - Saftica.
Intrebare: Mult succes echipei de profesinisti care formuleaza raspunsurile si cred ca dv. sunteti mult mai in masura sa raspundeti si persoanei( domn, d-na )care a intervenit cu o intrebare. Multa sanatate si multumiri pentru informatiile ( de ultima ora ) pe care le-am primit de pe siteul dv.
Re: COMPLETARE DOSAR PENSIE
Scris de: la pensie la data: 06/15/2010 12:58am
Pentru D D
Conditiile de depunere a dosarului de pensionare sunt aceleasi in toate judetele.
Pentru a va putea analiza situatia avem nevoie de minimum de informatii adica data de nastere completa si stagiul de cotizare.
Daca aveti conditiile indeplinite pentru pensie anticipata partiala trebuie sa va hotarati daca recurgeti la aceasta forma de pensionare sau nu deoarece sunt asteptate masuri de restrictionare a pensiilor anticipate partiale.
Re: COMPLETARE DOSAR PENSIE
Scris de: DD la data: 06/21/2010 11:20am
Gen:M
Data nasterii:30.07.1950
Stagiul de cotizare:35,5 ani
Alte date:
Intrebare:
Cand (in ce data)pot sa depun dosarul de PAP ?
Care este data indeplinirii conditiilor de pensionare ?
Am considerat ca prima zi in care pot depune dosarul de PAP este 30.06.2010, adica cu 30 zile inaintea datei de 30.07.2010
Am vazut mai sus ca s-a acceptat depunerea dosarului cu 40 de zile inainte de data indeplinirii conditiilor de pensionare.
Cum e corect? Pana in 24 iunie mai am o sansa, dupa ...???
Re: COMPLETARE DOSAR PENSIE
Scris de: la pensie la data: 06/23/2010 4:03am
Pentru D D
Corect este 30 06 2010. Nu intelegem de unde este eroarea, in cazul doamnei este posibil ca sa fie o eroare de interpretare a functionarului de la ghiseu care a primit dosarul dar dv nu va puteti baza pe repetarea greselii.
Noi consideram ca aveti totusi sanse sa depuneti dosarul peste o saptamana deoarece inca nu s-a emis un act normativ care sa restrictioneze pensile anticipate partiale si acesta poate fi o Ordonanta de Urgenta pe care Guvernul o poate emite dupa inceperea vacantei parlamentare din 1 iulie 2010.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1