Subiect "pensii" Deschis de florina o. la data: 06/11/2010 12:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensii
Scris de: florina o. la data: 06/11/2010 12:57am
Gen:f
Data nasterii:Stagiul de cotizare:15 gr 1 mediu radioactiv
Alte date:
Intrebare:in anul 2001 luna martie am iesit la pensie dupa 15 ani de mediu radioactv,in temeiul legi3/1977 coroborata cu h.g.407/1990.Am iesit cu un punctaj de 2,3... .Din acest punctaj mi sa taiat dupa cum urmeaza:la 31 12 2001 aveam 2,3...,in anul 2002 luna ianuarie 2,0... ,in ianuarie 2003 punctajul a fost redus la 1,8... ,in ianuarie 2004 a fost redus la 1,7... ,iar in urma recalculari din 2005 punctajul a mai fost redus si adus la 1,4... .De ce aceste taieri? Si ce e de facut?
Re: pensii
Scris de: la pensie la data: 06/12/2010 1:39am
Fara a putea sa ne pronuntam in privinta corectitudinii calculului pensiei la iesirea la pensie si a recalcularii pensiei din anul 2005, deoarece nu avem elementele necesare, va confirmam ca astfel de modificari ale punctajului pensiei s-a produs pentru toti cei care au iesit la pensie anterior datei de 1 aprilie 2001, conform legii 3/1977.
Explicatia consta in modul de calcul al punctului de pensie al acestora care a fost facut incorect pana la recalcularea din anul 2005. Nu putem in acest cadru sa va facem o explicare ampla a acestui mod de calcul insa vom incerca sa facem una sumara astfel :
- La 1 aprilie 2001 pentru pensionarii iesiti anterior s-a calculat punctul de pensie prin impartirea valorii pensiei la valoarea punctului de pensie din aprilie 2001 adica 1597732 lei.
-Ulterior acestei date valoarea pensiilor a fost modificata prin doua forme :majorarea punctului de pensie si indexarea pensiilor.
Responsabila de scaderea punctului de pensie a fost indexarea pensiilor care nu s-a facut uniform pentru toti pensionarii ci s-a facut in mod diferit in functie de data de iesire la pensie motivand ca elimina anumite inechitati intre cei iesiti la pensie anterior si cei iesiti la pensie dupa aprilie 2001.
In cazul dv concret avem o rezerva privind corectitudinea punctului de pensie data de dv in ianuarie 2002 deoarece aceasta ar fi insemnat sa va scada pensia fata de decembrie 2001 lucru putin probabil.
Deasemeni in cazul dv micsorarea punctului de pensie prin recalcularea din anul 2005 este plauzibila deoarece avand un stagiu mic de cotizare ati realizat un numar mic de puncte anuale si rezultatul a fost un punctaj mediu mic.
In concluzie evolutia punctului de pensie este una des intalnita si daca totusi aveti un dubiu puteti sa va verificati recalcularea pensiei din anul 2005 daca procurati datele necesare si le introduceti in programul nostru de calcul pensie de pe site. Datele necesare sunt continute in “Buletinul de calcul” pensie care trebuia sa va fie anexat la decizia de recalculare pensie din anul 2005.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1