Subiect "Poate gresi CJP?" Deschis de Elena.D la data: 06/11/2010 1:02pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Poate gresi CJP?
Scris de: Elena.D la data: 06/11/2010 1:02pm
Gen:
Data nasterii: oct. 1952
Stagiul de cotizare: 41 ani si 6 luni
Alte date: din 01.10.1974, pana in 01,.02.1981m, am lucrat in grupa 2 de munca (laboranta determinari fizico-chimice, intr-o intreprindere miniera aurifera).
In ultimii 15 ani am lucrat in justitie ca grefier, cu incadrare maxima si unele sporuri.
Am lucrat efectiv din august 1969, pana in 15 martie 2010
Intrebare:
Mi-am calculat orientativ pensia,pe acestr site, fara a include ultimele 3 salarii pe 2010 si nici sporurile care, conform adeverintelor pentru perioada 1974-1992 , NU AU FOST TRECUTE in cartea de munca. (ma interesa, doar un cuantum estimativ).
Azi am primit decizia. Pensia mea este de 1100, mult mai mic, sub 50 % din salariului net lunar... mai putin decat calculul meu estimativ incomplet, mai putin decat pensia pensia de boala a unei colege.. cu 15 ani vechimne...
Am lucrat efectiv 41 ani, stadiul cu mult peste cel necesar. Am incasat salarii peste medie, chiar maxime si mai beneficiez si de un procentaj suplimentar, cat de mic, de la grupa 2.
Poate fi pensia mea, corect stabilita?
Casa de pensii poate sa gresasca?
Cui sa ma adresez pentru a-mi face , un calcul paralel?
Sunt trista si dezamagita...
Ce pot face?
Re: Poate gresi CJP?
Scris de: la pensie la data: 06/12/2010 2:29am
Toti putem gresi : noi, dv si chiar Casa de Pensii, insa trebuie sa analizam unde se afla aceasta gresala.
Nu cunoastem persoane care calculeaza pensia contra cost insa se gasesc pe internet.
Noi suntem convinsi ca si dv puteti face verificarea si pentru aceasta faceti urmatorii pasi:
-Cereti la Casa de Pensii “Buletinul de calcul” al pensiei (daca acesta nu a fost anexat deciziei de pensionare) si analizati-l.
- Revedeti in paralel datele din buletinul de calcul si cele introduse de dv in program.
-Revedeti punctajul pentru stagiul de gr II introdus in program. Acesta trebuie sa fie identic cu cel din decizia de pensionare consemnat la punctul G intitulat “Numar puncte conf OUG 209/2008.
-Revedeti sporurile introduse in program dupa aprilie 1992. De exemplu noi presupunem ca cel introdus in perioada august 1994 – decembrie 1994 este gresit.
- Verificati daca a fost luat in calcul tot stagiu de cotizare. La stagiul dv pensia trebuia sa fie anticipata adica nediminuata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1