Subiect "limitare puncte pensie" Deschis de Radu C la data: 06/12/2010 7:37am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
limitare puncte pensie
Scris de: Radu C la data: 06/12/2010 7:37am
Gen:M
Data nasterii:02.02.1950
Stagiul de cotizare:40 ani
Alte date:L 341
Intrebare:Buna ziua,
Legea 19, la art. 78 (acum abrogat) prevede o limitare a punctajului anual la 5 puncte. Pentru anul 2001 si urmatorii s-a retinut contributia CAS a angajatului corespunzator cu 3 puncte, acestea crescand apoi. Din fisa de calcul de la Casa de Pensii se constata ca mi-a fost luat in calcul drept suma contributiva doar multiplul de 3 salarii medii brute pt. 2001, desi venitul meu brut a fost mai mare. Observ din adeverinta de venit eliberata de angajator (depusa de acesta la Casa de pensii) ca eu am platit CAS doar pt. 3 puncte, dar angajatorul a platit diferenta fara nici o limitare, pt. tot venitul meu brut. In aceste conditii, desi cota CAS a fost platita pentru mine in intregime este corect si legal ca sa fie luata in calcul doar o parte din suma ? Dupa aceasta logica ciudata ar trebui ca anterior lui 2001 sa nu se mai ia nimic in calcul deoarece CAS-ul era platit numai de angajator. Deoarece decizia mea de pensionare are data postei pe 5 mai si oricum trebuie sa depun o contestatie in urmatoarele 4 zile pentru neluarea in calcul pntru perioada 1992 - 2001 a orelor suplimentare, a sporului de concediu, a sporului de week-end (conform CCM pe institutie) puteti sa-mi dati o sugestie sa contest si limitarea sumelor contributive ?
Cu stima,
Radu Cristian
Re: limitare puncte pensie
Scris de: la pensie la data: 06/14/2010 2:05am
Este dreptul dv sa contestati neluarea in calcul a tuturor drepturilor care vi se cuvin insa contestatia trebuie sa fie temeinic motivata si bazata pe prevederile legale. Contestatiile pe care intentionati sa le faceti se refera la baza de calcul a pensiei in comparatie cu baza de calcul a contributiei de asigurari sociale a angajatului iar dv vreti sa o legati si de baza de calcul a contributiei de asigurari sociale a angajatorului.
Noi nu va putem da sugestii de contestare deoarece nu cunoastem slabiciunile legislatiei ci eventual va putem da cateva indicatii privind legislatia care se refera la baza de calcul a pensiei, pentru a o avea in vedere la intocmirea contestatiei. Acestfap este necesar deoarece juristii Casei de Pensii se vor sprijini pe aceasta legislatie.
1.Privind contestarea bazei de calcul in perioada anterioara datei de 1 aprilie 2001 trebuie sa aveti in vedere:
-Legea 3/1977
-Legea 57/1974
-Legea 49/1992
In aceasta perioada puteti contesta neluarea in calcul a sporurilor enumerate numai daca acestea au avut caracter permanent.
2. Privind contestarea limitarii bazei de calcul a pensiei la 3 apoi la 5 salarii medii pe langa art 78 alin (4) din legea 19/2000 trebuie sa aveti in vedere si modificarile aduse art 23 si 24 din aceiasi lege prin ordonantele de urgenta : OU 147/2002 si OU 9/2003 si dupa parerea noastra nu puteti specula decat anumite perioade in care prevederile articolelor de mai sus nu erau corelate intre ele.
De exemplu initial art 24 avea urmatorul continut : “Baza lunara de calcul la care angajatorul datoreaza contributia de asigurari sociale o constituie fondul total de salarii brute lunare realizate de asigurati…” care va permite contestarea, iar in prezent acest articol are urmatorul continut “Baza lunara de calcul a contributiei de asigurari sociale datorate de catre angajator o constituie suma veniturilor care constituie baza de calcul a contributiei individuale de asigurari sociale…” ceiace trebuie sa recunoasteti ca nu va mai permite contestarea.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1