Subiect "handicap preexistent" Deschis de Otelaru la data: 06/12/2010 8:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
handicap preexistent
Scris de: Otelaru la data: 06/12/2010 8:02am
Gen:f
Data nasterii:09.02.1958
Stagiul de cotizare:cond.normale-15ani;grupa2-5ani si 6 luni;pensie invalid.-1an si 4luni;somaj-1an si 8luni
Alte date:1)subluxatie congenitala dr. displazie de cap femural [artroplastie totala de sold dr. necimentat,cu grefa,in anul 2002] 2.)spondilita anchilozanta mixta(ereditara)
Intrebare:Suneti-mi va rog daca ma incadrez la art.47(handicap accentuat preexistent) Va multumesc!
Re: handicap preexistent
Scris de: la pensie la data: 06/14/2010 3:02am
Incadrarea intr-un grad de handicap o poate face numai “Comisia de evaluare a persoanelor adulte cu handicap”
Aceasta este organul de specialitate, fara personalitate juridica, organizata la nivelul fiecarui judet in subordinea Consiliului Judetean.
Comisia de evaluare a persoanelor adulte cu handicap dupa examinare va incadreaza in gradul de handicap corespunzator si va elibereaza un certificat de persoana cu handicap.
Perioada de stagiu cu handicap preexistent se calculeaza de la data dobandirii handicapului, data consemnata in certificatul eliberat de comisia de evaluare de mai sus.
Deci daca dv nu v-ati adresat inca acestei comisii urmeaza sa va adresati si eventual dupa obtinerea certificatului de handicap sa ne comunicati gradul de handicap si stagiul lucrat dupa data dobandirii handicapului iar numai atunci noi va putem spune incadrarea dv in art 47 din legea pensiilor 19/2000.
Re: handicap preexistent
Scris de: Otelaru la data: 06/14/2010 10:34am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Revin cu urmatoarele precizari:Posed Certificat de incadrare in grad de handicap din data de 08.04.2010 eliberat de comisia de evaluare a persoanelor adulte cu handicap const. in temeiul leg.448/2006 I. Se incadreaza in gr.de handicap accentuat A. Cod boala M16 cod handicap 1 B.Deficienta functionala: accentuat II.Data dobindiri se completeaza numai pt. pers.care solicita pensionare in temeiul art.47/leg.19 Ca atare va rog inca o data sa analizati(si sa-mi raspundeti) intrucit repet ,handicapul l-am avut din nastere(congenital).Va multumesc!
Re: handicap preexistent
Scris de: la pensie la data: 06/15/2010 3:13am
Daca handicapul este congenital pentru a va incadra in art 47 alin (1) litera b din legea 19/2000 si reducerea varstei standard de pensionare cu 10 ani (la 50 ani) este necesar sa aveti stagiul de cotizare, lucrat cu acest handicap, de 20 ani conditie pe care o indepliniti.
Re: handicap preexistent
Scris de: Chitca la data: 03/21/2012 4:31pm
Gen:
Data nasterii:25.03.1953
Stagiul de cotizare:38 ani
Alte date:handicap congenital
Intrebare:am obtinut de la medicul de specialitate ortoped un certificat medical cu diagnostic hipoplazie congenitala gambe bilaterala cu hipoplazie accentuata a tibiei fata de fibula Am fost la comisia de expertixa medicala si am fost respinsa pe motiv ca trebuie sa aduc un act medical datat inainte de data angajarii din care sa reiasa ca aveam acest diagnostic Daca boala mea este congenitala (din nastere) dece trebuie sa fac dovada cu un act vechi
Va rog sa-mi raspundeti in ce conditii pot iesi la pensie ca persoana cu handicap avind in vedere cele aratate mai sus
astept raspuns pe adresa de email chitca.chirata@yahoo.com sau la telefon 0722.377.886 Multumesc!
Re: handicap preexistent
Scris de: la pensie la data: 03/22/2012 1:42pm
Pentru Chitca
Ne pare rau ca nu va putem raspunde précis la intrebarile dv deoarece.
Nu ati precizat gradul de handicap (acesta este grav, accentuat si mediu) si nici genul masculine sau feminine.
Incadrarea persoanelor adulte cu handicap in gradele de handicap se face conform legii 448/2006 de catre o comisie de evaluare organizata pe langa Consiile Judetene sau Consiliile locale ale municipiului Bucuresti.
Deci sfatul nostru este sa va adresati mai inai acestei comisii care sa va incadreze in un grad de handicap cu precizarea ca handicapul este congenital. Daca nici atunci Casa de pensii nu va reunoaste handicapul ca fiind anterior angajarii trebuie sa va adresati Comisiei Centrale de Contestatii si daca nu sunteti multumit nici de decizia acestei comisii mai aveti calea de a va adresa justitiei (deschideti actiune la tribunal)
Re: handicap preexistent
Scris de: chitca la data: 03/26/2012 1:55pm
Gen:feminin
Data nasterii:25.03.1953
Stagiul de cotizare:38 ani
Alte date:pensie ca persoana cu handicap preexistent
Intrebare:Revin cu intrebarea sint persoana cu handicap accentuat (hipoplazie congenitala gamba bilateral cu hipoplazie mai accentuata a tibiei fata de fibula ) Am fost la comisia de evaluare a per cu handicap Ilfov si mi se cere un act medical datat inainte de data angajarii adica inainte de 1973
Mi s-a spus ca daca nu am acest act nu pot beneficia de iesirea la pensie ca persoana cu handicap
Intrebare daca handicapul este congenital(din nastere) si nu am nici un fel de act medical datat inainte de data angajarii nu pot beneficia si de ce?
Cred ca am fost mai expklicita
Multumesc si astept raspunsul dvs
Re: handicap preexistent
Scris de: la pensie la data: 03/28/2012 1:40am
Pentru Chitca
Da, acum ati fost destul de clara in explicatii dar in acest caz nu va putem ajuta deoarece nu cunoastem instructiunile de lucru ale celor de la comisia de evaluare a persoanelor adulte cu handicap de pe langa consiliul judetean si in cazul dv acolo se opreste actiunea.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1