Subiect "varsta pensionare" Deschis de Alexandru la data: 06/14/2010 2:47pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta pensionare
Scris de: Alexandru la data: 06/14/2010 2:47pm
Gen:
Data nasterii:18.10.2010
Stagiul de cotizare:28 ani
Alte date:20ani grupa 1 si 8 ani conditii speciale
Intrebare:va rog sa imi spuneti la ce data as putea sa ma pensionez in conditiile in care am intrat in somaj la data de 01.04.2010 si am 20ani grupa 1 respectiv 8 ani conditii speciale. Va multumesc!
Re: varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 06/15/2010 4:22am
Din pacate nu va putem da un raspuns précis din cauza ca data nasterii este gresita.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiul anterioar in aceasta grupa a fost echivalat cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000.
Pentru stagiul in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 10 ani care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 38 ani.
In functie de prevederile legii pensiilor 19/2000 pot fi 2 variante de pensionare :
Varianta 1
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale cumulat cu stagiul lucrat in conditii speciale dupa aprilie 2001 realizati un stagiu in conditii speciale de 28 ani si conform art 3 din legea 226/2006 aveti drept dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 15 ani (necunoscand data nasterii presupunem ca varsta de pensionare redusa va fi 50 ani)
Varianta 2
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 pentru stagiul dv in conditii deosebite de 20 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de 8 ani lucrat in conditii speciale dupa aprilie 2001 aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 3 ani.
Cumuland cele doua reduceri rezulta o reducere totala de 7 ani si 6 luni si presupunem ca aveti dreptul la iesirea la pensie la limita de varsta la varsta de 57 ani si 6 luni
Pentru a afla cum a fost echivalat locul de grupa I va adresati societatii in care s-a aflat locul de munca in gr I.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1