Subiect "Ma pot reangaja in acelasi loc de munca dupa pensie anticipata" Deschis de Stefan M la data: 06/17/2010 4:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Ma pot reangaja in acelasi loc de munca dupa pensie anticipata
Scris de: Stefan M la data: 06/17/2010 4:20am
Gen:M
Data nasterii:07.07.1966
Stagiul de cotizare:31
Alte date:Fost angajat MAI
Intrebare:Am avut o tumoare cerebrala si in urma cu 2 ani dupa ce am facut mai multe tratamente, am fost pensionat anticipat. Ma pot reangaja in acelasi loc de munca MAI(sef serviciu) daca situatia mea medicala s-a ameliorat? Dupa ce trec de comisia medicala?
Re: Ma pot reangaja in acelasi loc de munca dupa pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 06/18/2010 1:20am
Ne pare rau dar site-ul nostru nu se ocupa cu pensionarii din sistemul militar de pensii si nu avem experienta in acest domeniu, in consecita raspunsul pe care il dam nu este unul autorizat ci unul bazat pe logica.
Legea care reglementeaza pensionarea cadrelor militare din cadrul apararii si internelor este legea 164/2001.
Conform acestei legi dv la data pensionarii anticipate partiale ati fost trecut in rezerva sau in retragere si deci ati incetat raportul cu structura militara.
Reangajarea dv dupa rezolvarea problemelor medicale in postura de pensionar cu pensie anticipata din sistemul militar de pensii (nu de invaliditate) nu mai este reglementata de legea pensiilor ci de alte reglementari interne in acest domeniu pe care nu le cunoastem.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1