Subiect "Decizie venita cu mentiune scrisa" Deschis de Lenia D la data: 06/17/2010 9:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Decizie venita cu mentiune scrisa
Scris de: Lenia D la data: 06/17/2010 9:54am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Am primit decizia cu mentiunea , sa prezint o alta adeverinta pentru perioada lucrata in grupa II de munca, deoarece la pct.155 din OG 50/90, nu se incadreaza activitatea de laborator. M.am interesat si am constatat ca de fapt este vorba de pct. 154 din OG, iar cei ce au eliberat adeverinta cu pct 155 , au scris gresit. VOI PRIMI ALTA ADFEVERINTA CORECT INTOCMITA. Decizia existenta la dosar, nu a fost luata in consideratie desi scria 100% grupa 2 de munca, perioada care coincidea cu carea de munca si incaderarea,m precum si cotizatiile CAS
Din acest motiv, PENSIA MEA TREBUIE RECALCULATA pentru mi s/a emis decizia fara a mi se reduce varsta standard si nu am beneficiat de pensia suplimentara pentru perioada lurata in grupa 2 de munca. (0.10.1974- 01.02.1981)
Cum se procedeaza in continuare? Sunt nelamurita, pentru ca :
Desi pe decizie este scris de catre un functionar, sa prezint - probabil la CJP- alta adeverinta, pentru perioada respectiva, pe imprimatul deciziei scrie ca recalcularea sau contestarea deciziei se face la instanta de judecata. Ce am de facut?
Va multumesc.
Re: Decizie venita cu mentiune scrisa
Scris de: la pensie la data: 06/18/2010 2:12am
Cereti la angajator alta adeverinta corecta privind stagiul de cotizare lucrat in grupa II si o depuneti la Casa Judeteana de Pensii. Aceasta va fi primita si luata in calcul.
Mentiunea cu contestarea deciziei de pensionare la instanta de judecata este o mentiune generala pe toate deciziile de pensii si este menita sa descurajeze contestatarii care nu au motiv temeinic asa cum aveti dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1