Subiect "Valoarea punctului de pensie este cea de la momentul platii sau cea de la momentul pentru care s-a facut recalcularea?" Deschis de Dobre Ionel la data: 06/17/2010 4:40pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Valoarea punctului de pensie este cea de la momentul platii sau cea de la momentul pentru care s-a facut recalcularea?
Scris de: Dobre Ionel la data: 06/17/2010 4:40pm
Gen: Masculin
Data nasterii: 08.09.1949
Stagiul de cotizare:39ani 6luni
Alte date: Recalculare conform Legii 226/2006
Intrebare: In data de 13.10.2006 am depus o cerere de recalculare conform Legii 226/2006. In data de 16.06.2010 mi-am fost emisa o noua decizie cu noul punctaj. Diferenta dintre vechiul punctaj si noul este de un punct. Avand in vedere perioada de 44 de luni in care nu am primit acest punct, confrom carei legi se ia in calcul valoarea punctului? Cineva de la Casa de pensii mi-a raspuns ca pentru fiecare perioada in parte se va calcula conform valorii punctului de atunci ceea ce nu mi se pare corect avand in vedere 1. ca eu imi primesc drepturile dupa o perioada enorma de timp, 2. ca interpretarea tuturor legilor trebuie sa se faca in favoare cetateanului(principiu de drept = axioma din matematica). Mie mi se pare corect ca plata punctului sa se faca la valoarea punctului din momentul platii avand in vedere ca in toata aceasta perioada a existat si inflatie si o crestere semnificativa a punctului de pensie si drept urmare si a puterii de cumparare! Va rog sa ma ajutati cu un sfat sau ceva punctual daca se poate? Va multumesc!
Re: Valoarea punctului de pensie este cea de la momentul platii sau cea de la momentul pentru care s-a facut recalcularea?
Scris de: la pensie la data: 06/18/2010 4:49am
Din pacate nu putem sa va spunem un mod de calcul convenabil dv.
Calculul drepturilor restante se va face asa cum v-a explicat functionarul de la Casa de Pensii, adica pe fiecare luna diferenta se va calcula utilizand valoarea punctului de pensie din luna respectiva fiind posibila si o esalonare a platii restantei.
Folosirea unui alt mod de calcul poate fi obtinut numai prin hotarare judecatoreasca in urma unei actiuni in justitie (la Tribunalul Judetean sau de Sector) pe care va incurajam sa o deschideti dupa o argumentare corecta, aceasta fiind scutita de taxe.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1